קטעים מועתקים בנאום ההכתרה של פרס?

מומחה לרטוריקה טוען כי בנאום הכתרתו, העתיק נשיא המדינה שמעון פרס קטעים מנאומים מפורסמים של נשיאים לשעבר.

רדיו ערוץ 7 , ג' באב תשס"ז

מספר קטעים בנאום ההכתרה של נשיא המדינה, שמעון פרס, היו מאוד דומים לקטעים מנאומי הכתרה של נשיאים לאורך ההסטוריה, כך טוען מומחה לרטוריקה שהתארח בתוכנית "חופש השידור" של רמי סדן בערוץ 7.

לדבריו, אם היה מדובר במישהו אחר ולא בפרס היו עושים מהעניין כותרות ראשיות בכל העיתונים. "ראיתי כמה קטעים בנאום של פרס שהם כל כך דומים לנאומי ההכתרה של נשיאי ארה"ב שזה כמעט מגוחך, נחום ברנע יודע את זה ומסרב לפרסם", אמר.

הוא מביא כדוגמא את הקטע מהנאום בו אומר פרס "גם אם יש אוירה של חורף אביא את האביב", ומסביר כי נאום ההכתרה של הנשיא קלינטון נפתח במשפט הזה מילה במילה.

הוא מוסיף כי גם אם מצטטים, ובמיוחד מאילן גבוה כמו קלינטון, חשוב לציין מאיפה לקוח הציטוט, "הוא ציטט וייחס את החוכמה והשנינות וההברקות לעצמו, לפרס, לא מקובל לעשות כך בנאומים".

על מהלך הנאום אמר המומחה כי הנאום היה בנוי למעשה משלושה נאומים, "החלק הראשון והאחרון היו בסדר ואילו החלק האמצעי היה גיבוב של קלישאות וססמאות בערמה לא מסודרת, זה ברור שזה לא נכתב על ידי אותו אדם", אמר והסביר, "בחלקים האחרים היו משפטים באותו אורך עם אותו מבנה תחבירי, והחלק האמצעי כלל פסקאות של משפטים קצרים כמו רשימת מכולת. זה ברור שמישהו אחר כתב את הקטע האמצעי".