'חסינות למפגיני חומש שיעידו נגד פז'

מזוז החליט לקבל את עמדת ארגון זכויות האדם ביש"ע, ולהעניק חסינות מפני הפללה-עצמית למפגיני חומש שיעידו נגד מפקד מג"ב איו"ש.

עוזי ברוך , ל' בתשרי תשס"ח

היועץ המשפטי לממשלה החליט לקבל את עמדת ארגון זכויות האדם ביש"ע, ולהעניק חסינות-מפני-הפללה-עצמית למפגיני חומש, שיעידו בחקירת מח"ש נגד מפקד מג"ב איו"ש, תנ"צ שלומי אבן פז.

תחילת הפרשה לפני כשלושה חודשים, במהלך הנסיונות התכופים של מפגיני מטה "חומש תחילה" להעפיל לישוב החרב חומש. צלם מתנדב מטעם ארגון זכויות האדם ביש"ע תעד במצלמתו את אלימות השוטרים כלפי המפגינים, עד שמפקד הכח – תנ"צ אבן פז – הורה לפקודיו לקחת ממנו את המצלמה בכח, ואל מול עיניהם הנדהמות של המפגינים הוציא מן המצלמה את כרטיס הזכרון.

ארגון זכויות האדם ביש"ע הגיש באופן מיידי תלונה חמורה למח"ש, בגין תקיפה, גניבה, שיבוש הליכי חקירה והשמדת ראיות. ואולם, חקירת מח"ש התעכבה עד היום, עקב החשש של העדים מקרב המפגינים למסור עדויות בהן יפלילו את עצמם לגבי עצם נוכחותם בשטח והשתתפותם בהפגנה.

עו"ד חיים כהן, המייצג את ארגון זכויות האדם ביש"ע, וכן את בעלת המצלמה - לימור הר מלך-סון - פנה כבר לפני 3 חודשים ליועץ המשפטי לממשלה וביקש להעניק חסינות לעדים, בדומה לחסינות שניתנה בזמנו ע"י מזוז למתלוננים ועדים מאירועי עמונה. במכתבו כתב עו"ד חיים כהן כי "כשמדובר בחשש לביצוע עבירות פליליות חמורות של השוטרים, עבירות של חשש להשמדת ראיה, שיבוש מהלכי משפט וגניבה, אל מול עבירות קלות יחסית בחומרתן של המפגינים, עבירות של שהייה במקום שהוכרז כשטח סגור ו/או עבירה של פעולה ב"צוותא חדא" עם אחרים תוך כדי מעבר על החוק - שומה על מערכת האכיפה ליתן עדיפות עליונה למיגור עבירות שעלולות לפגוע פגיעה אנושה באושיות החוק במדינת ישראל, ולהעניק חסינות לעדים ומתלוננים בעבירות מינוריות, על מנת להוציא את האמת אל האור".

ואכן, לאחר התלבטות שארכה כ-3 חודשים, קיבל מזוז את עמדת הארגון, הורה להעניק חסינות לעדים, הן בארוע זה והן בארועים נוספים של חטיפת מצלמות ע"י שוטרים בדרך לחומש.

יש לציין, כי תנ"צ אבן פז כבר ננזף על המעשה ע"י מפקד מג"ב, במסגרת הבדיקה המשטרתית שנערכה סמוך לארוע. למרות זאת, ממשיך תנ"צ אבן פז בתפקידו, ואף פיקד על כחות מג"ב במהלך פינוי השוק בחברון לפני כחודשיים.

"בארגון זכויות האדם ביש"ע מביעים סיפוק מן ההחלטה, אשר אף כי ניתנה באיחור, יש בה, ובחסינות שניתנה למפגיני עמונה, כדי לקבוע נורמות חשובות בכל הנוגע לסדרי העדיפויות באכיפת החוק כנגד שוטרים עבריינים אל מול מפגינים", אומרים בארגון וקוראים לשר לבטחון פנים להשעות את תנ"צ אבן פז מכל תפקיד פיקודי, עקב חומרת העבירה המיוחסת לו.