כנס השמאל 'קול אחד' מתבטל

לאחר שהוברר כי לא ניתן לאבטח את החלק של אירוע המוזיקה ביריחו ביוזמת ארגון השמאל 'קול אחד' - בוטל האירוע כולו.

שמעון כהן , ב' בחשון תשס"ח

לאחר שהוברר כי לא ניתן לאבטח את החלק של אירוע המוזיקה ביריחו ביוזמת ארגון השמאל 'קול אחד' - בוטל האירוע כולו. ביום חמישי הקרוב היה אמור ארגון השמאל 'קול אחד' לקיים מפגן מוסיקלי בו תיכננו וקיוו מארגניו כי ישתתפו בו במקביל מיליון צופים בעולם. באירוע היו אמורים להשתתף מוסיקאים מרחבי העולם. האירוע היה אמור לקבל את ברכותיהם של מספר אישים, בינהם ביקשו המארגנים לשלב גם את הרב הראשי לישראל יונה מצגר.

היום אחרי הצהריים התברר למארגני האירוע כי לא ניתן יהיה לאבטח את הבימה שאמרוה היתה לקום ביריחו ועל כן הוחלט כסולידריות עם תושבי יריחו שלא לקיים את האירוע כולו.

הארגון המדובר פועל נמרצות בשנים האחרונות להקמת מדינה פלשתינית בשטחי יש"ע כולל בירושלים העתיקה. באתר הארגון קוראים אנשיו להשתתף בכנס, אליו זומן כאמור הרב מצגר לברך, ובו "יתאחדו מאות אלפי ישראלים ופלסטינאים, יחד עם תומכים בינלאומיים מארה"ב, קנדה ואירופה לאירוע מיוחד של העמים. זה יהיה מאורע חסר תקדים שבו תינתן הזדמנות היסטורית לרוב המתון בשני הצדדים להשמיע את קולו בדרישה לסיים את הסכסוך".

מדובר באירוע שאמור להתקיים במקביל בפארק הירקון בתל- אביב ובמגרש הכדורגל של יריחו. ארבעה מסכים אמורים היו להעביר בשידור ישיר את האירועים המרכזיים "על מנת לשתף מאות אלפי אנשים ביוזמה. האירועים יחוברו באמצעות שידור אינטרנט אשר יאפשרו לאנשים מהמזרח התיכון ומכל רחבי העולם לשמוע ולראות את הרוב המתון. באירוע יהיו נאומים חיים ומוקלטים של אישים מרחבי העולם והארץ‚ מופעים מוזיקליים ומצגות מיוחדות על הסכסוך. המטרה היא לחזק את הקולות המתונים משני הצדדים כנגד קיצוניים אלימים", כותבים מארגניו באתר האינטרנט של הארגון.

הבוקר דיווחנו כי הרב הראשי, הרב יונה מצגר, התבקש לשאת דברי ברכה לכנס של ארגון ONE VOICE, שאמור להתקיים בעוד ארבעה ימים, אולם ימים אחדים לפני האירוע, לאחר שהברכה הוקלטה בוידאו, הוברר לרב כי מדובר בארגון פוליטי לכל דבר, המקדם פעילות משותפת עם מקבילים ברש"פ.

ללשכתו של הרב הגיעה טענה ולפיה לא די בכך שמדובר בארגון פוליטי אלא שארגון זה הינו ארגון שמאל הדוגל בחלוקת ירושלים ובסיום "הכיבוש" ביהודה ושומרון. לאור נתונים אלה שלא היו ידועים לרב כשנאות להופיע בפני אנשי הארגון, הבהיר הרב לארגון כי לא יוכלו להשתמש בהקלטת דברי הברכה.

היועץ המשפטי של הרבנות הראשית שיגר היום (א') מכתב לאנשי הארגון ובו הוא קובע כי "הגיעו למשרדנו פניות שונות הטוענות כי ארגונכם עוסק גם בפעילות פוליטית. על מנת להימנע משאלות משפטיות וחוקיות הריני להודיע לכם כי אין לעשות שימוש בקטע הוידאו בו מופיע הרב הראשי הרה"ג מצגר בדברי ברכה".

אנשי הרב מצגר מספרים כי כשהוזמן לנאום בפני באי הכנס הוגדרו מטרות הארגון כמטרות מתונות שמטרתם להביא לשלום כולל, אולם כאמור, מאוחר יותר הוברר לו כי מדובר בארגון פוליטי.

יצוין כי באתר האינטרנט של הארגון מופיעה רשימת אישים המוגדרים כ"בורד הישראלי" של הארגון. המשמעות העולה מהדברים שהכלולים ברשימה זו הנם תומכי הארגון ופעילותו. בין השמות ניתן למצוא את שמה של חבר הכנסת לשעבר גילה פינקלשטיין מהמפד"ל. לשאלתנו האם אכן היא מזדהה עם מטרות הארגון אמרה כי רק בימים אלה נודע לה לחרדתה שהארגון משתמש בשמה כדי לשוות לעצמו אופי מרכז פוליטי, אולם מבחינתה מדובר בשערורייה שאין כדוגמתה, "אני מתכוונת לתבוע אותם אם הם לא יורידו את השם שלי. זו פשוט חוצפה", אומרת פינקלשטיין.

לדבריה הקשר היחיד שקיימה עם אנשי הארגון היה מפגש שקיימה עימם בלשכתה ותו לא, אך במפגש זה התברר לה שמדובר בארגון שמאל קיצוני ביותר, "השמאל שבשמאל", כהגדרתה.

עוד יצוין כי עד לא מכבר ניתן היה לראות ברשימה גם את שמו של חבר הכנסת גלעד ארדן מהליכוד, אולם זה הוסר מהרשימה וכיום אינו מופיע.