"לא שמענו את ברק מגנה הפרעות"

הרב אליהו מגיב למתקפה עליו בעקבות מאמרו ב'קוממיות' לפיו צריך לשקול את היחסים עם הדרוזים, "לצערי הם התנהגו בפקיעין כמו אויבים".

ידידיה הכהן , ט"ו בכסלו תשס"ח

בעקבות המתקפה על מאמרו בעלון קוממיות מתייחס הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, לראשונה לדברים בראיון לערוץ 7 בו אומר כי אכן צריך לשקול את היחסים עם הדרוזים, "לצערי הם התנהגו בפקיעין כמו אויבים", לשר הביטחון, אהוד ברק, ולסגן שרת החוץ מגלי והבה שתקפו אותו בעקבות דבריו משיב: " איפה הם היו כשהתקיפו את היהודים?". לראש מועצת פקיעין מציע "להזמין את התושבים היהודים שביתם נשרף ונבזז ולשפץ אותם על חשבון המועצה. רק כך נבין שהם מתנערים מהפרעות והם מעשה של חוליגנים ולא של הקהילה כולה".

הרב הוסיף "אני מציע לכל אחד לקרוא את המאמר במקור ולראות שמטרת המאמר לא הייתה לשקול מחדש את הברית עם הדרוזים, אלא להיות יותר חזקים כדי שהדרוזים ירצו להיות חברים שלנו ולא של שונאינו".

במאמר שפרסם השבת בעלון "קוממיות" התייחס הרב שמואל אליהו לשאלת העורכים, בעקבות הפרעות בפקיעין "האם עלינו להתייחס לדרוזים כאנשי בריתנו או ששוב - "עשו שונא ליעקב"?".

בתשובה לדברים סקר הרב אליהו את יחס היהודים עם הדרוזים לאורך הדורות וכתב: "הרב הלל משקלוב... מספר בהקדמה לספרו על הסבל שעברו הוא וחבריו בבואם להתיישב בצפת עיר הקודש... בעלייתם הם קיימו את מאמר רבי שמעון בר יוחאי: "ארץ ישראל נקנית בייסורים". הייסורים שלהם היו הדרוזים. אחרי הרעש הגדול בצפת - רעידת האדמה שגבתה כל כך הרבה קורבנות והותירה כל כך הרבה פצועים כואבים, השכנים הדרוזים לא באו לעזור, הם באו ליהנות מפרי האסון, לרצוח, לחלל ספרי קודש, לשלול שלל ולבוז ביזה".

"בקום המדינה חל מהפך, הדרוזים הפכו להיות אוהבינו, לוחמים ומשרתים בצה"ל, ואפילו עלו לדרגות הגבוהות ביותר - אלופי משנה וסגני אלופים. מה הפך את הדרוזים מאויבינו לאוהבינו? מקובל לומר כי הדרוזים תמיד הולכים עם החזק. כשהיינו חזקים נלחמו תושבי רמת הגולן הדרוזים לקבל תעודת זהות כחולה. באותו היום, שהדרוזים ראו שהסורים יודעים יותר טוב מאיתנו מה הם רוצים מעצמם. הם שרפו את תעודות הזהות הישראליות שלהם".

"זה לא הסתכם בכך. אלוף משנה זהאר עטאף הרשה לעצמו לפגוע בחיילת יהודיה שתחת פיקודו. הוא לא פחד. הוא חזר על דפוס ההתנהגות של הדרוזים מימות עליית תלמידי הגר"א. סגן אלוף אל - היב הרשה לעצמו למסור מידע לסורים בעת מלחמה, לבגוד בצבא שנתן לו משכורת, כבוד, אמון ודרגה כל כך בכירה. הוא הרשה לעצמו לסייע לאויב הסורי בעת מלחמה. אפשר לומר שזה מעשה של יחידים, אבל הפרעות שהיו בפקיעין לימדו אותנו שזו תופעה. הפורעים ששרפו בתים של יהודים הפכו להיות גיבורים, אלה שהשיבו את הכבוד האבוד של הדרוזים למקומו".

"האמת היא שהבעיה היא לא שלהם. הבעיה היא שלנו. אם הדרוזים מרשים לעצמם להצביע בל"ד בהמוניהם, אם הדרוזים מרשים לעצמם לשרוף בתים של יהודים בפקיעין, אם הדרוזים שובים שוטרת יהודיה בלי לחשוש לחייהם, אנחנו אלה שצריכים לעשות חשיבה מחודשת. מלכתחילה הנאמנות שלהם הייתה "על תנאי", על תנאי שנהיה חזקים. עכשיו שאנחנו משדרים חולשה - הם לא איתנו. הם מזהים שהכוח העולה הוא ערביי הגליל. מדינת ישראל נכנעת לערבים. מערכת המשפט לא מעיזה לכפות עליהם את החוק, בתים שנבנים על אדמת מדינה לא נהרסים, גניבת בקר וצאן וציוד חקלאי לא מטופלת במגזר הזה. מאז ועדת אור המשטרה מפחדת לטפל בפורעים שלהם. הם זיהו את החזק. הם הולכים עם החזק וזה לא אנחנו. המסקנה היא אחת - צריך להיות חזקים".

בראיון ראשון מבהיר הרב אליהו את הדברים "מטרת המאמר לא הייתה לשקול מחדש את הברית עם הדרוזים, אלא להיות יותר חזקים כדי שהדרוזים ירצו להיות חברים שלנו ולא של שונאינו".

הרב אליהו מוסיף כי "אני חושב שבאמת צריך לשקול את היחסים שלנו עם הדרוזים ברצינות. זה לא אומר שצריך להפסיק את הברית שלנו איתם. אבל זה לא אומר שצריך להמשיך בה בכל מחיר. צריך לראות לאן פניהם מועדות".

"לצערי הם התנהגו בפקיעין כמו אויבים. עד היום המשפחות שהיו גרות בפקיעין לא יכולת לחזור לשם כי יש להם סכנת נפשות. צריך לזכור שהדרוזים זרקו עליהם רימונים. צריך לזכור כי אף אחד לא נעצר על כך. עוד צריך לזכור כי ראש המועצה שיבח את הגיבורים הללו".

"עכשיו צריך לשאול את כל אלה שהתקיפו אותי איפה הם היו כשהתקיפו את היהודים? לא שמענו את ברק מגנה את הפרעות ולא שמענו את מגלי והבה מגנה את הפורעים או את ראש המועצה. אם הדרוזים רוצים לכרות ברית מחדש. צריך ראש המועצה של פקיעין להזמין את התושבים היהודים שביתם נשרף ונבזז ולשפץ אותו על חשבון המועצה. רק כך נבין שהם מתנערים מהפרעות והם מעשה של חוליגנים ולא של הקהילה כולה".

יצוין כי יו"ר ארגון דרוזים למען ישראל אמר בתגובה לדברי הרב כי: "הדרוזים משרתים בנאמנות את מדינת ישראל בכל מערכותיה הביטחוניות ומהווים חלק חיוני במערכות אלה, במסגרת פעילות ארגון דרוזים למען ישראל אנו פועלים בהצלחה להדוף נסיונות החדירה של מפלגת בל"ד ומפלגות ערביות נוספות למגזר הדרוזי, שמרכז פעילות המפלגות האלה היא לשדל את הצעירים הדרוזים לסרב לשרת בצבא ובמערכות הביטחון", "דברים אלה של הרב אליהו מהווים כנשק יעיל בידי המפלגות הערביות", אמר.