"לקחת את השכול להתמודדות ותקווה"

במשדר מיוחד לציון 20 שנה לפרוץ האינתיפאדה הראשונה, חזרנו אל פצוע האינתיפאדה הראשון, דב קלמנוביץ' שהקדיש את חייו לנפגעי פעולות האיבה.

יומן ערוץ 7 , כ"ט בכסלו תשס"ח

דב קלמנוביץ'
דב קלמנוביץ'
אתר נפגעי פעולות איבהטוען....

במשדר מיוחד לציון 20 שנה לפרוץ האינתיפאדה הראשונה, חזרנו אל פצוע האינתיפאדה הראשון, דב קלמנוביץ', ששחזר ביומן הצהריים של ערוץ 7 את נסיבות פציעתו, "כשהתפרצה האינתיפאדה לא ידענו מה העוצמה שלה", אמר, "לפני 20 שנה גרתי בבית אל ובאותו יום חזרתי מהעבודה, כשהייתי בעיבורי אל-בירה נער שהתחבא מאחורי גדר זרק בקבוק תבערה שהוכן בהדרכת שידורי הרדיו הפלסטינאי אל הרכב שלי... המכונית ניצתה תוך כדי נסיעה, עצרתי את הרכב וניסיתי לחלץ את עצמי כמו שלמדתי בצבא בקורס מפקדי טנקים, אך בגלל חגורת הבטיחות נאלצתי להכניס את ידי אל תוך האש כדי להסירה ובעקבות כך חלק מאצבעות ידי נקטעו".

"לא הצלחתי לכבות את עצמי, עברו על הכביש הרבה ערבים ואף אחד מהם לא סייע לי, בצד השני של הכביש מצאתי בנין בתהליך בניה שהייתה לידו ערמת חול התגלגלתי בו, ומכאן בעזרת ישראלי נוסף שעצר במקום הייתה הדרך ארוכה לבית החולים הדסה הר הצופים ואחר כך לעין-כרם. הייתי במצב קריטי וקשה, הרופאים הגיעו למסקנה שאין כמעט סיכוי שאחיה, אך עזרו לי גם חברים, תלמידי ישיבה ותושבים שעמדו בחוץ וקראו תהלים והנה אני חי וקיים".

"נכותי ב-75 אחוז, כל גופי היה שרוף, זו טראומה בלתי נשכחת וסימן דרך לכל החיים. המסר שאני מרגיש שקיבלתי הוא שאין הקב"ה מעמיד אדם בניסיון שלא יכול לעמוד בו... ניתנו בי הכוחות ברמה האישית והציבורית להוביל את עצמי וציבור גדול, בעקבות המקרה".

קלמנוביץ הוסיף, "בשלב מסוים אחרי שעברתי את התהליך בעין כרם עמדתי לצאת למחלקת שיקום בהר הצופים ואז קרא לי ראש המחלקה, ואמר לי אתה צריך להתחיל לחזור למעגל החיים... אך אתה צריך לחזור וללמוד לכתוב ביד שמאל, למרות שהייתי ימני, בגלל האצבעות הקטועות", קלמנוביץ סיפר כי הוא סירב לכך ובכוח הנחישות וההתמדה הוא ממשיך עד היום לכתוב ביד ימין למרות האצבעות הקטועות.

קלמנוביץ רואה את התנהלות המערכת המדינית אז כטעות קריטית, "רבין היה אז שר הביטחון והאינתיפאדה שפרצה לא גרמה לו לחזור לארץ מביקורו בארה"ב, זו קהות חושים", "האינתיפאדה שינתה את כל פני האזור, את כל ההתנהלות שלנו ביהודה ושומרון, לא היה כזה דבר שלא נבצע קניות ברמאללה לפני האינתיפאדה, וכאן שונה כל הכיוון וגם ההתנהלות המדינית השתנתה, תחילת האינתיפאדה היא נקודת שבר ביחסי השכנות בינינו".

קלמנוביץ תיאר כי מאז פעל כיו"ר ארגון נפגעי פעולות איבה, והיה בין אלו שהביאו לכך שנפגעי פעולות האיבה מוזכרים ביום הזיכרון למערכות ישראל, "אני עוסק בהנצחה וזיכרון ונטיעת תקווה ואופטימיות, פעולות הטרור לא נועדו לגרש אותנו אלא ליצור טראומה ופאניקה בחברה הישראלית כדי שתעשה מעשים שגויים, והרצון שלי לקחת את השכול למקום של ההתמודדות והתקווה... אני מביא אנשים להבנה אופטימית שהסבל ותשלום המחיר שעברו הוא חלק מהמושג של קידוש ה'".