מוסי רז בעד רדיו המתנחלים 'רדיוש'

איש 'שלום עכשיו' מוסי רז מתנגד לעתירתה נגד רדיו המתנחלים. "יש לתת ביטוי לכל מגזר לא משנה אם זה ערוץ 7 או ערוץ 77 העיקר - חוקי".

יומן ערוץ 7 , כ"ב בשבט תשס"ח

חבר הכנסת לשעבר וממקימי תנועת השמאל 'שלום עכשיו' מוסי רז קובע כי אמנם רדיו המתנחלים 'רדיו' יהיה פוליטי אך "כל רדיו הוא פוליטי", כדבריו וראוי לתת את זכות הביטוי לכל קבוצת אוכלוסייה. כיוון שכך הוא סבור, למרות התנגדותו לעמדות המתנחלים, כי יש לאפשר להם להקים תחנת רדיו שתהווה כלי ביטוי לעמדותיהם. זאת על אף שכטענת 'גוש שלום' אין עוד קבוצות אוכלוסייה הזוכות לאישור ממלכתי להקמת רדיו משלהם.

את דבריו אמר רז ביומן הצהרים של ערוץ 7 בעקבות עתירתה של תנועת השמאל 'גוש שלום' נגד זכייתה של קבוצת 'רדיוש' בהפעלת רדיו אזורי ביהודה ושומרון בדבריו הדגיש רז כי אינו מייצג את תנועתו, שלום עכשיו, כיוון שטרם התקיים דיון בסוגיה וטרם התגבשה דעה אחידה בנושא.

לשאלת המראיין, עוזי ברוך, אם התחושה בקרב ארגוני השמאל היא שהמתנחלים מוקצים בחברה הישראלית, אמר רז כי אינו מייצג את עמדותיה של 'גוש שלום' אלא את עמדותיו ומדות תנועתו בלבד, ולטעמו אין לראות במתנחלים אוכלוסייה מוקצית אלא אוכלוסיה שעימה יש לאנשי השמאל מחלוקת עקרונית ומהותית, מחלוקת שלהערכתו לא כל ציבור המתנחלים בקיא בה באמת.

באשר לטענות המשפטיות ולפיהן לא יכול אלוף פיקוד, המהווה הריבון בשטח להעניק זכות שידור לאוכלוסיה, מדגיש רז כי אינו בקי בטענות המשפטיות ואינו מתייחס אליהן אלא רק לזכות הביטוי שלטעמו יש לתת לכל אוכלוסייה.

רז דוחה גם את טענות 'גוש שלום' ולפיהן יש לדחות את האישור לתחנת 'רדיוש' כיוון שמאחוריה, לדבריהם עומדים אנשי תחנת הרדיו של ערוץ 7. לדבריו התנגדותו שלו היא אך ורק לחוסר חוקיות של תחנת רדיו, ואת החוקיות יש להסדיר. "אם הנושא החוקי הוסדר אז לא אכפת לי אם זה ערוץ 7 או ערוץ 77 או 777. לערוץ 7 יש סמכות חוקית לשדר באינטרנט וזכותו להתמודד על שידור רדיו חוקי. אם יש בעיה בחוק להתמודד אז צריך להסדיר את זה".

רז אינו מקבל את ההערכה שמאחורי טענות 'גוש שלום עומדת שאיפה לסתימת פיות של הימין, ולטעמו יש מקום לדרישה המופיעה בעתירת הארגון להקים רדיו מקביל גם לשמאל.

בדבריו התייחס רז גם לתחנת הרדיו שהוא בין מנהליה 'קול השלום', תחנה המופעלת על תדר שהוקצה לרש"פ על ידי ישראל במסגרת הסכמי אוסלו, ומנוהלת בשיתוף פעולה ישראלי פלשתיני. לדבריו חשיבותה של התחנה הוא בניסיון אנשיה ליצור סיקור מאוזן ושווה בין הצדדים. לדבריו התקשורת הישראלית כולה מתאפיינת בלאומיות הזקוקה לאיזון. "תראה כמה שניות סיקור אם בכלל זוכה הרוג פלשתיני לעומת כמה שעות או דקות סיקור זוכה הרוג ישראלי... אז אמנם אני מקבל את הטענה שאנחנו ישראלים ולכן זה הסיקור שלנו, אבל בסיקור החד צדדי של כלי התקשורת בשני הצדדים הם עוזרים לשני הצדדים להנציח את התחושה ששני הצדדים הם קורבנות. אבל לא אנחנו קורבנות ולא הם קורבנות. המציאות היא הרבה יותר מורכבת".