עצומה ברשת: לשלול פרס ישראל משטרנהל

עצומה ברשת קוראת לשלול מתן פרס ישראל מפרופ' שטרנהל. "אין מקרה מתאים יותר המצדיק רצח אזרחים, ובלבד שיהיו מתנחלים" לשלילת הפרס.

שמעון כהן , י"ח באדר תשס"ח

המאבק נגד מתן פרס ישראל לפרופ' זאב שטרנהל ככל הנראה לא הסתיים. במקביל לכוונה לעתור לבג"ץ נגד הענקת הפרס החלה מופצת ברשת האינטרנט עצומה הקוראת לשלול מהפרופ' את הפרס. זאת לאור התבטאויותיו החריפות נגד מפעל ההתיישבות ביש"ע.

מאחורי העצומה עומד הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, והיא מתפרסמת תחת הכותרת "לעצור את הבושה- לא להעניק למסית לפגיעה באזרחי ישראל את פרס ישראל".

"אנו החתומים מטה, אזרחי ישראל, המאמינים בחירותו ובזכותו של כל יחיד במדינה לחיות בשלום ובשלווה, מוחים בזאת על זכייתו של פרופ' זאב שטרנהל בפרס ישראל. פרופ' שטרנהל, במספר הזדמנויות ולאורך זמן התבטא בצורה קשה כנגד מתיישבים ביהודה ושומרון, הצדיק את רציחתם בידי המחבלים הערבים וקרא למעשה למלחמת אזרחים", כותבים מנסחי העצומה ופורטים את ההתבטאויות החמורות של שטרנהל כפי שפורסמו בעיתונות.

כזכור, במאמרו "מול ממשלה סהרורית" (הארץ 11/05/2001), כתב פרופ' שטרנהל: "לרבים בישראל, אולי אף לרוב המצביעים, אין ספק בדבר הלגיטימיות של ההתנגדות המזוינת בשטחים עצמם. אילו הייתה בפלשתינים מעט תבונה, הם היו מרכזים את מאבקם נגד ההתנחלויות ולא פוגעים בנשים ובילדים, ונמנעים מירי על גילה, על נחל עוז ועל שדרות, כן היו נמנעים מהנחת מטענים מצידו המערבי של הקו הירוק. בדרך זו היו הפלשתינים משרטטים בעצמם את פרופיל הפתרון שממילא יושג בעתיד: הקו הירוק המתוקן יהיה גבול בינלאומי ושטחים יוחלפו כדי לפצות את הפלשתינים על האדמות שכבר סופחו לישראל ואולי עוד יסופחו.

עוד מזכירים אנשי הפורום גם את דבריו של שטרנהל בעיתון דבר מיום ה-05/04/1988 שם הסביר מה צריך, לטעמו, לעשות להצלת הדמוקרטיה הישראלית: "רק מי שיהיה מוכן לעלות על עפרה עם טנקים, יוכל לבלום את הסחף הפשיסטי המאיים להטביע את הדמוקרטיה הישראלית".

לדברי אנשי הפורום המשפטי בדברים אלה הכיר שטרנהל בלגיטימיות של הטרור הערבי ביהודה ושומרון.

עוד מוסיפים מנסחי העצומה וכותבים כי "מדובר בפרס ממלכתי, הניתן על-ידי המדינה באמצעות משרד החינוך והוא נועד להביע הוקרה למקבל הפרס. קרה כבר בעבר שפרס ישראל נשלל ממקבלו בשל התבטאויותיו מן העבר. אין מקרה מתאים יותר, ממקרהו של פרופ' שטרנהל, המצדיק רצח אזרחים בפעולות טרור, ובלבד שאלה יהיו מתנחלים. איש לא היה מקבל את פרס ישראל לו הצדיק פגיעות טרור של המחבלים הערבים בכל קבוצת אוכלוסייה אחרת, ודמם של המתנחלים אינו סמוק פחות, גם אם מקבל הפרס נמנה עם אותה קבוצה פוליטית, עמה נמנית שרת החינוך".

לפיכך כותבים אנשי הפורום "אנו קוראים לבטל את זכייתו של פרופ' שטרנהל בפרס ישראל. בשנת השישים למדינה לא ראוי שמי שמקבל כלגיטימי רצח אזרחים ישראלים – יזכה להוקרה של המדינה".

לעמוד העצומה