היערכות לעקירת מגרון בקרוב

במשרד הביטחון נערכים לעקור את הישוב מיגרון שבחבל בנימין "בקרוב מאוד". המועד המדוייק טרם ידוע.

שמעון כהן , י"ב באדר ב תשס"ח

היערכות. מגרון
היערכות. מגרון
לראשי מועצת יש"ע הגיע מסר ממשרד הביטחון ולפיו בקרוב מאוד יפונה, כהגדרת אנשי המשרד, הישוב מיגרון שבחבל בינימין.

ראשי מועצת יש"ע התבקשו להודיע לתושבי המקום כי עליהם להיערך לעקירה הצפויה, ולפנות את המקום מרצונם. כזכור בתשובה לבג"ץ הודיעה המדינה כי עד לחודש אוגוסט תפנה את הישוב שעל פי הטענות ממוקם על אדמות פרטיות, אולם ככל הנראה המדינה החליטה להקדים את המהלך בכחצי שנה.

כאן המקום להזכיר את דבריו של מנכ"ל מועצת יש"ע פנחס וולרשטיין ביומן ערוץ 7 עם היוודע הודעת המדינה לבג"ץ באשר למיגרון. וולרשטיין הביע זעם על ההודעה וקבע כי מדובר בהחלטה חסרת כל הצדקה וכי ניתן היה להגיע לסיכום על מיקום חלופי לבניית שכונת הקבע של הישוב. "יש כאן מידה של רשעות או פוליטיקה, יקרה לזה כל אחד כפי שהוא רוצה".

ראוי לציין כי כבר אז זיהה וולרשטיין מטרות נסתרות בהודעת המדינה. הוא טען אז כי קביעת המועד לעקירה בעוד חצי שנה, נועד לתת תחושה שהחרב אינה על הצוואר, אך קבע כי יש להבין ששעון החול כבר סובב וכעת יש להבין שהמצב חמור ולהיערך לכך. "אין להם שום כוונה להגיע להסכמה לא במגרון ולא במקום אחר. הפריץ רוצה את ליטרת הבשר ואנחנו נהיה הכתובת לכך".

"והיה ולא נצליח לבטל את ההחלטה", אמר אז וולרשטיין, "נקרא לכל עם ישראל וניאבק בכל התוקף כדי לבטל את הגזרה". הוא מספר כי בעבר היו מקרים רבים שישובים הוזזו ממקומם כדוגמת אלון מורה ששינה את מקומו ולמרות זאת אין איש שרואה בכך כשלון אלא הצלחה וכך היה ניתן לפתור את המקרה של מגרון, בהעתקה בלבד.

גם יו"ר מועצתיש"ע, דני דיין קבע קביעות דומות על הצורך המתקרב במאבק על קיומו של מיגרון, ובראיון לערוץ 7 אמר כי הוא אמנם אינו תולה תקוות גדולות בבג"ץ. עם זאת הוסיף ואמר כי המועצה נערכת "גם לאפשרות של מאבק בכל דרך שאותה אנחנו מכירים. אנחנו מאמינים בצדקתנו ובדרכנו. צפויה לנו מערכה קשה".

יצוין כי במיגרון חיות כארבעים משפחות ובמהלך השנה האחרונה הוחל בבניית בתי קבע.

האם ישראל מתקרבת לעימות נוסח עמונה או אף חמור מכך? ימים יגידו.