חשד: רכבת ישראל פועלת בשבת

ח"כ הרב פרוש פנה בשאילתה לשר התחבורה, שאול מופז ודרש לברר האם רכבת ישראל מפעילה בשבת קו פעיל למטענים באזור רמלה-לוד.

חזקי ברוך , י"ג באדר ב תשס"ח | עודכן: 13:55

פרוש
פרוש
צילום: לע"מ
ח"כ הרב מאיר פרוש (יהדות התורה) פנה בשאילתה אל שר התחבורה, שאול מופז ודרש ממנו לבדוק האם רכבת ישראל מפעילה בשבתות קו פעיל למטענים שעובר בסמוך לכביש עוקף רמלה-לוד. מופז נשאל גם, אם במידה והמידע נכון – האם חילול השבת הזה מבוצע באישורו או באישור בכירים במשרדו.

הרב פרוש מציין, כי המידע נמסר לו ע"י תושבים המתגוררים במרחק מה מפסי הרכבת באזור המצויין, ופנייה ישירה שלהם אל הנהלת רכבת ישראל כלל לא נענתה עד כה. "לצערנו", אמר פרוש, "ייתכן שחילול השבת הזה מבוצע בהמשך לרמיסת היום השביעי ע"י הנהלת הרכבת, בדרכים שונות בעבר". 

נזכיר כי בעבר החליט השר מופז, לבצע עבודות בטיחות לאורך פסי הרכבת דווקא ביום שבת. וכאשר נשמע קול זעקה נגד רמיסת קדושתה, הודיע שר התחבורה כי הוא מינה צוות "שיפעל לשמירת האיזון בין העקרונות הנעלים של הצלת חיי אדם, לבין שמירת קדושת השבת". מעל במת הכנסת, נקרא אז השר מופז לפזר את הצוות, משום שהוא עומד בסתירה מוחלטת לעקרונות השבת, לדיני ולהלכות היום הקדוש. נאמר לו: "הצוות שהקמת והגדרת את תפקידו הוא לעג לשבת".

"במכתב, שנתתי לו גם פומבי, כתבתי לשר מופז: 'שיהיה ברור מעל לכל ספק, כי אין זה מסמכותו של צוות עובדים כל שהוא, יהיה הרכבו אשר יהיה, להחליט מתי והיכן יוכלו יהודים לעבוד בשבת", ציין הרב פרוש.

הרב פרוש מדגיש, כי פרשה זו - שהסתיימה בסופו של דבר באורח חיובי, היא אינדיקציה לגישה המוטעית המנחה כנראה את משרד התחבורה ורכבת ישראל ביחס לשבת. "יש לקוות, לכן, שקו המטענים החדש, הפעיל בשבת ברמלה, איננו פתח למאבק נוסף עם הרכבת על קדושת היום השביעי", הוסיף פרוש.