"התמכרות היא בריחה של ילדים ממצוקה"

הרב איתן אקשטיין מנכ"ל ומייסד מרכז 'רטורנו' אמר כי עד היום טיפל המרכז בכ-1000 ילדים ונוער משדרות כטיפול מונע לטראומות שעברו.

אבי יוגב , כ"ו באדר ב תשס"ח

הרב איתן אקשטיין מנכ"ל ומייסד מרכז 'רטורנו' אמר ביום עיון בנושא חינוך במכון לנדר כי עד היום טיפל המרכז בכ-1000 ילדים ונוער משדירות כטיפול מונע לטראומות שעברו.

יום העיון נערך בנושא "הורים וילדים בקשר לכל החיים". הרב אקשטיין מנכ"ל ומייסד 'רטורנו' שהוקם ב-1990 כמרכז פסיכו-חינוכי למניעה וטיפול בהתמכרויות הרצה בפני עשרות ההורים על הטיפול בילדים בגיל ההתבגרות.

בהרצאה סיפר הרב איתן אקשטיין כי על פי מחקר שהתקיים בבי"ח הרצוג בעקבות פיגועי הטרור בשנים 2000-2003 חלה עלייה של 30% במספר המתמכרים לסמים ואלכוהול באוכלוסיית יהודה ושומרון. לדברי הרב אקשטיין, לפני ביצוע 'תוכנית ההתנתקות' פנה לשר הרווחה והזהיר אותו מה'צונאמי' שעתיד להגיע כתוצאה מהטראומות של בני הנוער. הוא ביקש אפשרות לטפל בנושא על מנת למנוע את אותו משבר גדול.

לדבריו של הרב אקשטיין סגן שר הרווחה דאז, אברהם רביץ, הפנה אותו למנהלת סל"ע ושום דבר לא התקדם.

"בשדרות המצב שונה", ציין הרב אקשטיין, "עד היום טיפלנו בכ-1000 ילדים משדרות שמגיעים אלינו ליום אחד מרוכז בו אנחנו מנסים לתת להם כלים על מנת להתמודד עם הטראומות כטיפול מונע להתמכרויות. בימים האלה אנחנו גם מצליחים לזהות מקרים שדורשים תשומת לב מיוחדת".

הרב אקשטיין הרחיב על מקרה אחד משדירות על מנת להדגים שלעיתים ההתמכרות לסוג מסוים יכול להיות מקרי לחלוטין אם זה סמים, אלכוהול הפרעות אכילה וכו': "נערה שנסעה ביחד עם חברותיה באוטובוס בשדרות כשלפתע נשמעה זעקת 'צבע אדום'. הנערה נכנסה להלם ולא יכלה לרדת מהאוטובוס על מנת לתפוס מחסה. תך כדי הבהלה היא הרטיבה במכנסיה מה שגרם לה לבושה מאוד גדולה מהסובבים. אותה נערה בחג פורים שתתה קצת יין וראתה שזה עושה אותה שמחה. וכך היא המשיכה לשתות כי זה הדבר היחידי שעזר לה. האלכוהול במקרה הזה היה לדעתה חלק מהפתרון למצוקה בה היא חייתה".

בעיקר דבריו אמר הרב אקשטיין, "אין דבר כזה ילדים רעים, יש ילדים שרע להם". הוא הסביר כי הטיפול הכי טוב הוא הקשבה, הכלה וחיבוק. "ההתמכרות היא הבריחה של הילדים מהמצוקות. ההתמכרות היא רק התסמין. יש לטפל במחלה ובצרכים האמיתיים של הילדים ואז ההתמכרות נפתרת", אמר.