צה"ל אישר: "טפט בליסטי" למיגון מקאסמים

צה"ל אישר את ה"טפט הבליסטי" למיגון בתים מפני קאסמים. הטפט פועל למעשה כמו מעטפת, וסופג את גלי ההדף שנוצרים בשעת פיצוץ חיצוני.

עוזי ברוך , ט' בניסן תשס"ח

.
.
פלאש 90

סדרת ניסויים שנערכה לבחינת עמידותו של ה"טפט הבליסטי" כנגד איומים שהוגדרו על ידי פיקוד העורף, הוכתרה בהצלחה גדולה. בניסויים נבחנה עמידותו של הטפט מפני פגיעה קרובה של קאסמים ורקטות בסמוך לקירות, בתים ומבנים. הטפט, מונע התפוררות קירות ופיזור רסיסים והוכר על ידי פיקוד העורף "כשיטת אחידטקס" לשיפור מיגון ומבנים קיימים.

הטפט פועל למעשה כמו מעטפת ( ממברנה), וסופג את גלי ההדף שנוצרים בשעת פיצוץ חיצוני. פליטת גלי ההדף מונעת את קריסת הקירות כמו גם את ניתוץ וריסוס חלל החדר ברסיסי טיח ובטון. הדבקת הטפט הופכת את החדר לממוגן ומסוגלת לספק מענה מיידי וזול לבניינים נטולי ממ"ד וכן למבני ציבור העלולים להינזק כתוצאה מפעילות עוינת.

במפעל אקספורט ארז, בשדרות (חברת אחות לאחידטקס מפתחת הטפט), המייצר את הטפט הבליסטי, מצפים לקבלת הזמנות מצד משרדי הממשלה האחראים על הקצאת התקציבים והרכש למיגון מוסדות הציבור ובתי התושבים הנמצאים תחת איומי הקסאמים.

יוסי פוסבינדר, מנכ"ל אקספורט ארז אמר, "אנו ערוכים ליצור ולאספקה מיידית של כל כמות שנדרש לספק. כמפעל שפועל בשדרות ומעסיק 80 עובדים מתושבי העיר והסביבה אנחנו גאים לספק חלק ארי מהפתרון למיגון זול ומהיר לאוכלוסיה הגדולה הנמצאת מידי יום כמעט תחת איומי הקסמים. בעקבות אישור צה"ל אנחנו מצפים להזמנות שיתרמו בנוסף לפתרונות המיגון גם לתנופה גדולה בתעסוקת המפעל".

לדברי אברהם חצור, מנכ"ל אחידטקס, החברה שפיתחה את הטפט, הטפט הבליסטי נותן פתרון מיגוני "כאן ועכשיו" ובעלויות סבירות לתושבי שדרות, עוטף עזה ואשקלון. עם קבלת האישור מצה"ל, מצפה החברה ממשרדי הממשלה: הבטחון והשיכון להעמיד תקציבים למיגון הבתים, מוסדות ציבור ומפעלים עם הטפט הבליסטי.