הרמטכ"ל: לעולם לא נעמוד עוד חסרי ישע

הרמטכ"ל נאם בטקס המרכזי בסיום "מצעד החיים" באושוויץ-בירקנאו בפולין ואמר "למדנו את הלקח ואנו לוקחים ברצינות איומים להשמידנו".

תגיות: בניה ריין
טליה רוט , כ"ו בניסן תשס"ח

הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, נשא דברים בטקס המרכזי בסיום "מצעד החיים" במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו בפולין ואמר "למדנו את הלקח ואנו לוקחים ברצינות איומים של מנהיגי מדינות הקוראים להשמדת ישראל".

אשכנזי הוסיף "לעולם לא נעמוד עוד חסרי ישע לחסדי אחרים. אנחנו מפקדים וחיילים של צבא ההגנה לישראל, שליחיהם של עם ומדינה ניצבים כאן היום במדי צה"ל ונושאים בגאון את דגל המדינה בשמם של עשרות אלפי לוחמי צה"ל ומפקדיו הרואים עצמם מגשימי צוואתם, תפילתם וחלומם החרישי של ששת מיליוני אחינו ואחיותינו היהודים שקיומם נגדע באכזריות על ידי הצורר הנאצי".

רא"ל אשכנזי קרא למנהיגי העולם להילחם באנטישמיות. "למדו את לקחי הנורא שבזוועות ואל תתנו לזרעיה לשוב ולפרוץ". אשכנזי הוסיף, "לא נוכל לומר לא ראינו ולא שמענו – הכתובת כתובה על הקיר חדה וברורה".

הרמטכ"ל ציטט מתוך יומנו של רב-סרן בניה ריין ז"ל, שנהרג במלחמת לבנון השנייה: "הגעתי הביתה, לבית הקברות של העם היהודי, לבית הקברות של המשפחה של סבא, לבית הקברות של המשפחה של סבתא, בכל שהותי בפולין הלך איתי המוות, אך אני יודע שהמוות הזה הוליד חיים, והחיים האלו הם אני, אתם, הם ואנחנו. החיים האלה הקנו לי את הזכות להיות חייל בארץ ישראל. החיים האלה הקנו לי את הזכות לייצג כחייל יהודי, מארץ ישראל, את כל אלה שהיו ואינם".

במצעד השתתפו השנה 12 אלף צועדים מ-52 מדינות ברחבי העולם.