תביעת נגד שוטר שהיכה נכה

תביעת נזיקין נגד שוטר שהיכה נכה בעודו אזוק. השוטר מרדכי פרץ נדרש לשלם פיצויים בסך 250,000 ש"ח.

עוזי ברוך , י"ג באייר תשס"ח

אלכס בן זיקרי הוא תושב קרית ארבע, שנפצע אנושות בקרב עם מחבלים בחברון (פיגוע ה-12 בסמטה) ומאז נקבעו לו 41 אחוזי נכות. בבוקרו של יום ששי לפני כשנה וחצי (ב-29/12/06) נסע בן זיקרי עם מכוניתו בירושלים, כאשר נקלע לוויכוח עם נהגת של מכונית אחרת. בשלב מסויים הודיעה הנהגת לבן זיקרי כי "בעלי הוא שוטר, הוא יעצור אותך", ותוך זמן קצר מצא עצמו בן זיקרי קורבן למעצר אלים, ממנו השתחרר רק במוצאי שבת. אלכס הוכה בניידת, ואחר כך בתחנת המשטרה – כל זאת בהיותו אזוק. נגרם לו קרע בעור התוף והוא הובהל לבית החולים. קודם לשחרורו מהמעצר, נחקר אלכס בחשד ל...תקיפת שוטרים!!

אלכס לא ויתר, פנה לארגון זכויות האדם ביש"ע, אשר העמיד לרשותו עו"ד, והגיש תלונה למחלקה לחקירות שוטרים. בחלוף שנה התבשר אלכס, כי השוטר שהיכה אותו יועמד לדין.

בכתב האישום שהוגש נגד השוטר מרדכי פרץ, תושב עכו המשרת במרחב ציון בירושלים, נכתב כי "במהלך הנסיעה בניידת תפס הנאשם בראשו של המתלונן בחוזקה רבה, תוך שהוא מטה אותו כלפי מטה, והיכה אותו באגרופים בגב ובראש, בעוד המתלונן כבול באזיקים." כל זאת בשעה שבן זיקרי מתחנן על נפשו ומציין בפני השוטר מרדכי פרץ את נכותו הקשה. עוד נכתב בכתב האישום הפלילי: "בתחנה, הכניס הנאשם את המתלונן לאחד החדרים ושם היכה אותו – בעוד המתלונן כבול באזיקים – בראש, בפנים וברגליים, בין היתר, באמצעות קלסר, וכן היכה אותו בסטירה חזקה באוזנו השמאלית."

בשלב זה נכנסו לחדר 2 שוטרים אחרים, ובן זיקרי התחנן שלא ישאירו אותו לבד עם השוטר האלים פרץ, והראה להם את כתמי הדם על הרצפה. לשוא. השוטרים יצאו מהחדר, והשוטר פרץ המשיך להפליא את מכותיו באיש הנכה. בסעיף האחרון בכתב האישום נכתב כי: "כתוצאה מהמכות, ניגר דם מאפו של מהתלונן, נגרם לו קרע בעור התוף באוזן שמאלית וכן נגרמו לו חבלות בידיים וברגליים". השוטר מרדכי פרץ הואשם ב"תקיפה הגורמת לחבלה ממשית".

משחלפו 4 חודשים ומשפטו של השוטר המתעלל לא נפתח, החליט בן זיקרי להגיש תביעת נזיקין נגד פרץ. בכתב התביעה, שהוגש בעזרת ארגון זכויות האדם ביש"ע ע"י עו"ד יעקב מנקין, נכתב כי האירוע הותיר את התובע במצב נפשי קשה, וכי כתוצאה מהמכות איבד

התובע את שמיעתו באוזן שמאל ונאלץ לעבור ניתוח על מנת לשקם את עור התוף שנקרע מהמכות שהפליא בו הנתבע.
עו"ד מנקין ציין בכתב התביעה כי "נסיבות האירוע הכוללות מלמדות כי, ככל הנראה, האשה בחרה מסיבות לא ברורות "להתנקם" בתובע ולשם כך השתמשה בקרוב/י משפחתה המשרתים במשטרה. אולם, גם אם "מסקנה" זו אינה נכונה אין הדבר מוריד כהוא זה מהאירוע הקשה נשוא התביעה."

"התובע זכאי לפיצוי" – טוען עו"ד מנקין – "עבור הנזק הנפשי האדיר, ההשפלה, הצער ועגמת הנפש, עבור הפגיעה בשמו הטוב והבושת שנגרמה לו כתוצאה מהמעצר והאלימות שהופעלה כלפיו בה חזו אנשים רבים, ועבור והניתוח והטיפולים הרפואיים שנאלץ לעבור בעקבות האירוע נשוא התובענה.

במקביל, שלח עו"ד מנקין מכתב למחלקה לחקירות שוטרים, וביקש לברר מה עלה בגורל החקירה נגד יתר השוטרים המעורבים בפרשה. במכתבו מזכיר עו"ד מנקין למח"ש כי התלונה הוגשה לא רק כנגד השוטר המתעלל מרדכי פרץף אלא גם כנגד "השוטר אשר עצר את מרשי ללא כל הצדקה, וכפי הנראה אך ורק עקב פנייתה של הנהגת אשר ציינה באזני מרשי כי בעלה הוא שוטר, והוא יעצור אותו." כנגד "השוטרים אשר לקחו חלק במעצר השוא, תוך שהם תוקפים את מרשי באלימות למרות שטען באזניהם שוב ושוב כי הוא נכה" כנגד "שני השוטרים אשר נמנעו מלסייע למרשי כאשר השוטר מרדכי פרץ התעלל בו, זאת למרות שראו את מצבו של מרשי ושמעו את תחנוניו" וכנגד "רופא בית המעצר אשר סרב להביא למרשי את התרופות להן נזקק עקב נכותו."