רייס לאבו מאזן: קבע יורש

השמועות על כוונות אבו מאזן להתפטר מעוררות חשש מהשלמת השתלטות חמאס על הרשות הפלשתינית. רייס דרשה מאבו מאזן למנות לו יורש.

דלית הלוי , ט"ו באייר תשס"ח

רוצה לראות יורש. רייס
רוצה לראות יורש. רייס
הממשל האמריקני מוטרד מהאפשרות של משבר חוקתי ברשות הפלשתינית לאחר תום כהונת אבו מאזן או מהאפשרות של הסתלקותו של אבו מאזן מהזירה הפוליטית (מוות טבעי, התנקשות), העלולה להביא להשתלטות חמאס על הרשות הפלשתינית גם באיו"ש.

מקורות פלשתינים מוסרים לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" (20 במאי 2008), כי על רקע זה ביקשה שרת החוץ האמריקנית לאחרונה מאבו מאזן למנות לו יורש כדי למנוע מצב בו יו"ר הפרלמנט עבד אל-עזיז דוויק מהחמאס ימלא את מקומו אם יאונה לו רע. חוק היסוד הפלשתיני קובע, כי במקרה בו מסתיימת כהונת הנשיא או התפטרותו, יו"ר הפרלמנט ממלא את מקום הנשיא לתקופה שלא תעלה על שנתיים ובמהלך תתקיימנה בחירות לנשיאות.

המקורות הפלשתינים הוסיפו עוד, כי בכירים בפתח דרשו מאבו מאזן, בעקבות האפשרות להתפטרותו בשל כישלון המו"מ עם ישראל, להזדרז להכריז על מועד לבחירות מוקדמות לנשיאות ולפרלמנט. ובתוך כך, דובר הנשיאות, נביל אבו רודיינה, הכחיש את השמועות בדבר כוונה אפשרית של אבו מאזן להתפטר והדגיש, כי אבו מאזן ממשיך להשקיע כל מאמץ להגשים את חלומו של העם הפלשתיני להקים מדינה פלשתינית שבירתה ירושלים.