פרס: השומרון יכול להיות לנווה פורח

הנשיא אמר בטקס לציון 30 שנה לאריאל: "בבוא העת לא יהיה צורך בגדרות וּבמַחסומים. שני העמים יחיו כאן כשכנים, כל אחד כאזרח מדינתו".

יערה מייטליס , א' בסיון תשס"ח

השומרון יכול להיות לנווה פורח. הנשיא פרס
השומרון יכול להיות לנווה פורח. הנשיא פרס
פלאש 90

(צילום וידאו: טנא סמואל)

נשיא המדינה, שמעון פרס, נשא הערב (ד) נאום בטקס לציון 30 שנה להקמת העיר אריאל בשומרון ואמר: "במקום הזה, יפה-הנוף, פסגת השומרון, הצופֶה ימה וָקֵדמה אל מרחבי ארץ-ישראל, הקימה יַד-חרוצים עיר תכלת, קריה בנויה ממחשבה תחילה. עיר המצטיינת בקליטת עלייה, שכמחצית מאוכלוסייתה יוצאי ברית-המועצות לשעבר ומחציתה כל באי ישראל ועדותיה; עיר המעמידה לרשות תושביה מערכת חינוך מרשימה, לרבות מכללה אקדמית משובחת בעלת שאיפות אוניברסיטאיות; עיר הנשענת על תשתית תרבותית שיש בה שירותים טובים ומוסְדות חברה וקהילה ברמה גבוהה ביותר".

"ללא כל קשר לַויכוחים וּלחילוקי דעות רעיוניים ופוליטיים לגיטימיים במדינת ישראל, משמאל וּמימין, שכנשיא אינני חייב לנקוט עמדה פומבית לגביהם בשעה זו, אין צורך להתכחש לעובדה שנוצק כאן יישוב בתנופת ביצוע מרשימה. אפשר להסכים או לחלוק, אפשר לתמוך או להתנגד – אבל אי אפשר להתעלם, מחריצות המעשה", אמר פרס.

הנשיא פנה לראש עיריית אריאל, רון נחמן, והזכיר לו כי בראשית הדרך הוא קיבל ממנו מכתב ברכה לתושבי אריאל הראשונים. "אני חייב להודות, שלמרות שתמימות-דעים לא היתה תמיד בינינו – יש לך במה להתגאות. אתה נשאת את דגל ההתיישבות במקום הזה מתחילתו בדבקות שאין בה הרפיה, בעקשנות שאין בה ליאות, בהזדהות עם המקום ללא שיוּר. הצבת לך מטרה ואתה מגשים אותה, ועוד ידך נטויה. לא לבדך עשית את הַחַיִל הזה. האשראי מגיע בוודאי גם לרבים אחרים שהיו עמך בצוות, אבל היית ראשון, ונותרת הרוח החיה".

נשיא המדינה פנה לתושבי אריאל ואמר "עירכם חוגגת את תום העשור השלישי לקיומה. ראשיתה הצנועה לא בישרה על עתידה, אבל בניתם עיר ואִכלַסתֶּם אותה. הקמתם קהילה מגוונת ושוקקת הנהנית מאיכות חיים גבוהה".

"אני מאחל לכם, תושבי אריאל, שהעתיד יאיר לכם ולעירכם פנים; שתוסיפו לקיים קהילה מַצליחה ומאושרת, הממזגת עולים חדשים מכל רחבי העולם ביחד עם צברים ילידי הארץ בני כל העדות; שתוסיפו לקיים יחסים טובים עם שכניכם. שאורכם לא ידעך".

פרס הוסיף כי "בבוא העת, אני משוכנע, לא יהיה עוד כל צורך בגדרות וּבמַחסומים, ידנו המושטת לשכנינו תֵּיעָנֶה, וּשני העמים המצויים בסכסוך כה ארוך יַשְׂכִּילוּ להבין כי יתרון השלום על המלחמה הוא כְּיִתְרוֹן האור על החושך. שני העמים יחיו כאן כשכנים, כל אחד תחת גפנו ותאנתו, כל אחד כאזרח מדינתו".

פרס סיים את דבריו ואמר "חבל הארץ הנהדר הזה, לב השומרון, הרָווּי כל-כך חשדות ואיבה, יכול להיות לעת שלום לְנָוֶוה פורח, לכל תושביו. וגם אם נראים הדברים היום כחלום רחוק – זהו חלום שינפק מציאות חדשה. לנו, לעם ישראל ולמדינת ישראל, ולשכניה. אסור לחדול מחלום השלום, בתוכנו ועם כל שכנינו".

במהלך נאומו של הנשיא הפגינו פעילים מתנועת השמאל 'שלום עכשיו' נגד השתתפותו של פרס באירוע. פעילי 'חזית יהודית' קיימו מולם הפגנת נגד, במהלכה נעצרו שלושה פעילים. על פי טענת המשטרה, זרקו פעילי 'חזית יהדית' לעבר המפגינים ביצים וצעקו לעבר אנשי השמאל "חבר בוגדים".