"אין מסוכנת מלבני למדיניות החוץ"

השר לשעבר עוזי לנדאו מגדיר ביומן ערוץ 7 את שרת החוץ כמסוכנת ביותר למדיניותה של ישראל. זאת בשל העדר עמוד שדרה וניסיון מדיני.

יומן ערוץ 7 , ג' בסיון תשס"ח

השר לשעבר עוזי לנדאו דורש לחזור לאמת הבסיסית של הכרעת הטרור בצורה נחרצת. "כל פעם שמתרחש אירוע טרור, אנחנו מגיבים לאירוע עצמו. הבעיה היא שינוי הדיסקט. צריך לחשוב במונחים אחרים של הכרעת הטרור. יש לכך שני יסודות שקשורים זה בזה- בטחוני ומדיני. הפתרון צריך להיות מבוסס על כך שלטרור לא יהיה שום הישג מדיני, אפילו קטנטן. לכל הישג הם יהיו מוכנים לשלם מחיר".

"הניצחון שלנו צריך להיות ברור", המשיך לנדאו "הפעילות צריכה להתמודד עם ראשי ההנהגה מאיסמעיל הנייה ועד למחבלים בשטח ולפעול באזורים מהם מוברחים אמצעי הלחימה. צה"ל צריך לקבל הוראה להכין תכנית ברורה. כל עוד יהיה סיכוי שלטרור יהיו הישגים, הטרור ימשיך להתקיים. צריך לפעול בנחרצות כמו שג'וליאני נלחם בפשע ובסמים".

לנדאו שב ומתריע מפני ויתורים ונסיגות המעודדות את הטרור. "כשמוותרים לטרור וכשנסוגים בפניו כמו באוסלו, כשסיפרו לנו שיש לנו פרטנר בדמותו של ערפאת וצריך לתת לאנשיו נשק שילחמו בטרוריסטים, ואחר כך פעלנו בדרך דומה בלבנון, אנחנו רואים את החמאס עולה ופורח. למרות כל זאת אנחנו רואים שעדיין יש מי ששואל איפה אנחנו צריכים לוותר עוד. קיום הטרור או היעדרו תלוי רק בנו".

לדבריו, יש לפעול עד שהצד השני יקבל את נוכחותנו במדינה כעובדה ועד "שיפנימו שאין להם אופציה צבאית ואין להם שום הישג. ללא זאת לא יהיה שום שינוי".

לנדאו מזכיר את ימיו בממשלת שרון, עת היה מראשי המתווכחים עם תפיסת אוסלו. "אמרו לנו את המונח 'איפוק הוא כוח' אחרי הדולפינריום. פרס נקט בדרך הזו ואני הייתי בצד השני של הממשלה, עד שהגיע ליל הסדר במלון פארק ואז הוצרכנו לפעולות בקיני הטרור במבצע חומת מגן".

ובאשר לזירה הפוליטית מביע לנדאו תקווה שהימין הלאומי יתאחד. "הייתי שמח לראות את ליברמן והליכוד הולכים יחד. הייתי רוצה לראות את התפרקות קדימה. היא תמצית השחיתות הפוליטית בישראל. הייתי רוצה לראות במפלגת העבודה חזרה של אנשים הגונים. זה מה שהייתי רוצה. זה לא בהכרח מה שיקרה".

בהתייחסו למועמדותה של השרה לבני לראשות הממשלה אומר לנדאו כי "לצערי הרב הצבעה כיום היא לא בעד אלא נגד, ואם לבני הופכת פופולארית זה בגלל שהציבור מאס בהנהגה הנוכחית. אין מסוכנת כלבני למדיניות החוץ של ישראל. אין לה שום עמדה ברורה. אני נזכר בעמדתה לפני תום המלחמה כשהסבירה את החלטת מועצת הביטחון ואמרה שההחלטה טובה אם יקיימו אותה... היא לא ידעה מי עומד לפניה? היא לא ידעה שהחיזבאללה יכפיל את הטילים? אין לה שום תפיסה ברורה. בהבנת הפוליטיקה ובניהול המדינה אולמרט טוב ממנה עשרת מונים וגם הוא לא מצליח".