אושר: מבקר במדינת אויב לא יהיה ח"כ

מליאת הכנסת אישרה הערב בקריאה ראשונה הצעת חוק הקובעת כי מי שביקר במדינת אויב ללא היתר - לא יוכל להיבחר לכנסת.

שלמה פיוטרקובסקי , ז' בסיון תשס"ח

לבלום חדירה. אורלב
לבלום חדירה. אורלב
פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה הערב בקריאה ראשונה הצעת חוק הקובעת כי מי שביקר במדינת אויב ללא היתר - לא יוכל להיבחר לכנסת. מדובר בתיקון להצעת חוק יסוד: הכנסת, אותו יזמו יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב וח"כ אסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו) ואושר ברוב של 63 תומכים מול 16 מתנגדים ו-3 נמנעים.

הצעת החוק מתבססת על סעיף 7א לחוק-יסוד: הכנסת, הקובע כי "יכולים רשימת מועמדים ומועמד להיבחר לכנסת כל עוד אין במטרותיהם או במעשיהם, במפורש או במשתמע, משום שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות או תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או ארגון טרור נגד מדינת ישראל".

רשימה או אדם שאינם עומדים בתנאים אלה לא יכולים להיבחר לכנסת, והצעת החוק שאושרה היום קובעת כי "יראו מי ששהה במדינת אויב שלא כדין בשבע השנים שקדמו להגשת רשימת מועמדים כמי שתומך במאבק מזוין כאמור, כל עוד לא הוכיח אחרת".

לדברי ח"כ אורלב, "הצעת החוק נועדה לבלום את חדירת הסוסים הטרויאניים לכנסת ישראל. הרוב בו אושרה הצעת החוק - למעלה מ-61 חברי כנסת – מבטיח כי החוק יעמוד בפני כל טענה של אי-חוקתיות בשל פגיעה כביכול בזכויות הפרט. צריך להסיר את מסיכת הצביעות ולתבוע מהמנהיגות הערבית נאמנות בלתי מסויגת למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, כפי שכל מדינה דמוקרטית נאורה תובעת זאת מנבחריה. אף מועמד ואף חבר בקונגרס האמריקני לא יעז לבקר בעיראק בלי היתר הממשל. מישהו מאמין שמטרת הביקורים במדינות אויב היא לנגב חומוס ולהשקיף על הנוף המרהיב? ביקורים במדינות אויב מעוררים חשד כבד למסירת מידע ביטחוני ומהווים עידוד למאבק מזוין בפעילות טרור נגד ישראל".

"פרשת בשארה וההתרסות של חלק מחברי הכנסת הערבים, כמו נסיעתם לסוריה ופגישתם עם ראשי החמאס - אינן בגדר חופש הדיבור, אלא עידוד מפורש למאבק מזוין במדינת ישראל ועידוד הטרור נגד אזרחיה", הוסיף אורלב.