יון: שיחות בין פרלמנטרים ישראלים ופלש'

האיחוד האירופי יוזם שיחות בין חברי פרלמנט ישראלים ופלשתינים ביוון. מבוי סתום ביוזמת התיווך המצרית להשגת הפסקת אש זמנית ברצועה.

דלית הלוי , ט' בסיון תשס"ח

האיחוד האירופי פועל לקדם דיאלוג ישיר בין ישראל לפלשתינים, כדי להכשיר את הקרקע לפיוס ולשלום בין העמים. בימים אלה נערך ביוון, בחסות מועצת אירופה, מפגש בו נוטלים חלק חמישה חברי פרלמנט פלשתינים וארבעה חברי כנסת לדיון בצעדי אמון הדדיים. סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת, כי במפגש הפלשתיני–ישראלי ידונו תוכניות לשיתוף פעולה בתחומי המים, הביוב, בריאות, העסקת פלשתינים בישראל ומאבק בגניבת הרכב.

בתוך כך, יוזמת התיווך המצרית בין ישראל לחמאס נקלעה לדרך ללא מוצא. איימן טה, מבכירי חמאס, אומר בראיון לעיתון "אל-שרק אל-אווסט" (12 ביוני 2008), כי התעקשותה של ישראל על התנאים להפסקת אש זמנית (תהדיאה) מלמדת, כי היא בוחרת במסלול של "תוקפנות" נגד העם הפלשתיני. טה שב ושלל את הדרישה הישראלית להכליל את גלעד שליט במסגרת הסכם הפסקת האש, אלא אם כן ישראל תיענה באופן מלא לדרישות החוטפים.

בהתייחסו לתנאי הפסקת האש אמר טה, כי חמאס דבק בדרישתו להסיר את המצור ולפתוח את המעברים כתנאי מהותי לכל הסכם. הוא הזהיר את ישראל מפני יציאה למבצע צבאי ברצועת עזה וציין, כי אף אם רצועת עזה תיכבש בידי ישראל הדבר לא יביא להפסקת פעילות "ההתנגדות". הוא הדגיש כי חמאס נקטה בגמישות מקסימאלית במו"מ עם ישראל בתיווכה של מצרים, ועתה על מצרים לקבל את ההחלטה "הנכונה" ולפתוח את מעבר רפיח, שכן "לא יתכן שארגוני ההתנגדות הפלשתיניים יוענשו בגלל שקיבלו את יוזמת הפסקת האש המצרית".