ביהמ"ש דחה הבקשה לפירוק החמאס

שופט בית המשפט המחוזי דחה את בקשת משפחת גביש מאלון מורה, להוציא צו פירוק לתנועת החמאס. עו"ד ויסולי: המדינה נותנת חסות לחמאס.

עוזי ברוך , כ' בסיון תשס"ח

בני משפחת גביש הי"ד
בני משפחת גביש הי"ד
צילום תמונות: זיק וינר

שופט בית המשפט המחוזי, יוסף שפירא, דחה את בקשת משפחת גביש מאלון מורה, להוציא צו פירוק לתנועת החמאס. את בקשת הפירוק הגישו בני המשפחה על מנת שיוכלו לממש את פסק הדין שקיבלו בתביעתם נגד תנועת החמאס בסך של כ- 92 מיליון ש"ח.

השופט שפירא ביסס את פסק הדין שלו על עמדת היועץ המשפטי לממשלה, ממנה עולה כי מדינת ישראל מתנגדת לפירוק החמאס. "ראשית טוען היועץ כי לא מדובר בגוף מאוגד, והדבר לא הוכח על ידי המבקשים (משפחת גביש ע"ב). על פי פס"ד אונגר. החמאס הינו גוף בלתי מאוגד, והגדרת חברת חוץ שונה בארה"ב מאשר בארץ. עמדתו הבסיסית של היועץ הינה כי פרוק ארגון טרור אינו בר מימוש במסגרת הליכים בבית משפט ככלל, ובמסגרת הליכי פרוק בפרט. כמו כן, ישנם נפגעי טרור רבים שעניינם טרם הוכרע", נכתב בפסק הדין.

"החקיקה המיוחדת לתפיסת רכושו של ארגון טרור והחרמתו, איננה מתיישבת עם תכליתם של הליכי הפרוק, מהותם והרציונאל העומד בבסיסם. לא ניתן לכנס כספים שהמדינה החליטה במסגרת אותה חקיקה ולהעבירם לקופת הפירוק. כן לא הוכח על ידי המבקשים כי למשיב נכסים בישראל".

עו"ד אביעד ויסולי מתח ביקורת על פסק הדין ואמר כי "פסק דין זה, ביחד עם עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, הופך את מדינת ישראל למדינה המסייעת לארגוני טרור, ובראשם החמאס. כאשר מדינת ישראל מתנגדת לפירוק ארגוני הטרור, היא הופכת לשותפה שלהם - הן כמדינת חסות והן מתוקף ההגנה המשפטית שהיא נותנת להם".

ויסולי מוסיף "מעתה נפגעי הטרור יכולים לתבוע את מדינת ישראל (בכל מדינה אחרת בעולם) כשותפה ונותנת חסות לארגוני הטרור. כל הטענות של ממשלת ישראל כי היא "נלחמת בטרור" מתאיידות נוכח פסק דין זה ההופך את ארגון החמאס במדינת ישראל לגוף אשר קיבל בבית המשפט המחוזי בירושלים חסינות מהתערבות משפטית".

"פסק דין זה הוא אות קין על מיצחה של כל מדינה בעולם, ובמיוחד ביחס מדינת ישראל הטוענת כי חרתה על דגלה את המלחמה בארגוני טרור", אמר ויסולי.