בצלם: חייל ירה כדור גומי בפלסטיני כפות

ארגון השמאל הקיצוני בצלם קורא למצות את הדין עם חייל שירה כדור 'גומי' בפלסטיני כפות בהפגנה בנעלין. צה"ל: הוא נפצע קל מאוד בבוהן.

עוזי ברוך , י"ז בתמוז תשס"ח

.
.
פלאש 90טוען....

(בוידאו: הסרטון שהפיץ בצלם)

ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם' מפרסם היום (א) סרטון וידאו שהגיע לרשותו, המתעד חייל יורה כדור פלדה מצופה גומי בעצור פלסטיני כפות, מטווח קצר ביותר. הירי בוצע בנוכחות מספר אנשי כוחות הביטחון, בהם קצין בדרגת סגן אלוף, שאחז בזרועו של הפלסטיני בשעה שהחייל ירה בו.

האירוע התרחש בעת הפגנה אלימה של פעילי שמאל ב-7 ביולי, בכפר ניעלין שממערב לרמאללה. לטענת הארגון מפגין פלסטיני בשם אשרף אבו רחמה, בן 27, עוכב על ידי חיילים שהחזיקו אותו למשך כחצי שעה כשהוא כפות ועיניו מכוסות בפלנלית. אבו רחמה מסר לבצלם כי במהלך עיכובו הכו אותו החיילים. לאחר מכן, הובילה אותו קבוצת חיילים ושוטרי מג"ב לג'יפ צבאי. בסרטון נראה חייל כשהוא מכוון את נשקו אל רגליו של המפגין, מטווח של כמטר וחצי, ויורה עליו כדור פלדה מצופה גומי. לפי עדותו של אבו רחמה, הוא נפגע בבוהן השמאלית, קיבל טיפול מחובש צבאי במקום, ושוחרר על ידי החיילים.

את הסרטון צילמה נערה פלסטינית בת 14, תושבת נעלין, מחלון ביתה בכפר, והוא נמסר לבצלם הבוקר.

בבצלם מציינים כי לא ידוע אם ננקטו הליכים נגד המעורבים בפרשה, אולם תושבים בנעלין העידו כי למחרת האירוע ראו את החייל היורה כשהוא מוסיף לשרת ביחידתו. בצלם העביר מיד את הסרטון למשטרה הצבאית החוקרת, בתביעה לפתוח לאלתר בחקירת מצ"ח, אם טרם נפתחה חקירה כזו, ולמצות את הדין עם החייל היורה. בנוסף, דרש הארגון לחקור את מעורבותו של הקצין בדרגת סגן אלוף שהחזיק את העצור בעת הירי. על אנשי כוחות הביטחון חלה החובה לדווח על מעשים בלתי חוקיים. חמור עוד יותר, אם קצין בכיר מעל בחובתו זו".

דובר צה"ל מסר בתגובה "מדובר באירוע חמור, פסול הנוגד את ערכי צה"ל בו בוצע ירי באמצעי לפיזור הפגנות (ירי שאינו "חי") לעבר עצור פלסטיני, שנעצר על-ידי כוחותינו לאחר שנטל חלק בהפגנה אלימה נגד בניית גדר הביטחון בסמוך לכפר נעלין.

פקודות הצבא קובעות איסור חמור על פגיעה כלשהי בעצורים ומחייבת לשמור על כבודם ושלמות גופם. אירועים של פגיעה בעצורים מופנים, בהתאם למדיניות צה"ל, לחקירה של המשטרה הצבאית החוקרת. גם במקרה זה, לאחר שהועברה לעיונו קלטת האירוע, הורה הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אביחי מנדלבליט, על פתיחה בחקירת מצ"ח ביחס לאירוע. יצוין, כי הפלסטיני נבדק בו במקום על-ידי רופא צבאי ונמצא כי נפצע קל מאוד בבוהן ימין. הפלסטיני שוחרר לביתו מבלי שנזקק לטיפול רפואי", נמסר מצה"ל.

כאן המקום לציין כי בתקופה האחרונה חלה עליית מדרגה בהפגנות האלימות בנעלין. לאחרונה תקפו פעילי השמאל חייל צה"ל והיכו אותו, במועד אחד השליכו בקבוקי תבערה לעבר חיילים והשלכת אבנים ובקבוקים כבר הפכו לחלק אינטגרלי בהפגנות באזור.