סיני, הודי ופרסי

זו לא התחלה של בדיחה. ב-3 העמים הללו האורז מהווה מזון מרכזי כמעט כמו הלחם, הדרכים היעילות לבישולו, חימומו וטיבולו של הלבן הזה.

פינחס קופר , כ"ד בתמוז תשס"ח

אינכם יודעים כמה אורז לבשל לאורחים? הנה מידות מומלצות למנה אחת (המשקל מתייחס לאורז יבש) - אורז כמנה עיקרית: 75 גרם אורז יבש למנה. אורז כתוספת: 60 גרם אורז יבש למנה. אורז מבושל במרק: 30 גרם אורז יבש למנה. כדאי לדעת: בכוס אורז יש 220 גרם ובכף מחוקה יש עשרה גרם אורז. 

אורז מתקבל בתום הבישול לבן וצח כשלג, אם תוסיפו למי הבישול שלו בעת רתיחתם מספר טיפות של מיץ לימון. 

אפשר למנוע את חריכת האורז בתחתית הסיר אם מבשלים אותו באיטיות, ובוחשים פעם אחת בלבד בתחילת הרתיחה של הנוזל. 
אורז אינו נחרך בתחתית הסיר ומתקבל כשכל גרגר מופרד מרעהו, אם מטגנים אותו קלות בהיותו יבש, ולאחר מכן מוסיפים מים רותחים ביחס של 2 יחידות מים לכל יחידה אורז, מערבבים פעם אחת, מכסים את הסיר ומבשלים על הלהבה הנמוכה ביותר עשרים דקות. בתום עשרים הדקות מכבים את הלהבה, ממתינים עשרים דקות נוספות, ורק אז מסירים את מכסה הסיר. 

בישול האורז במיקרוגל אינו חוסך זמן, אך לעומת זאת אינו דורש מכם תשומת לב. לצורך זה משתמשים בכלי זכוכית או פיירקס המתאימים לבישול במיקרוגל, שלתוכו שופכים שתי כוסות ורבע מים רותחים לכל כוס אורז. מכסים את הכלי בפלסטיק נצמד ומפעילים את המיקרוגל לכ- 22 דקות. לאחר מכן משהים את האורז ל- 20 דקות נוספות ורק אז אפשר להסיר את כיסוי הפלסטיק הנצמד, לערבב ולהגיש. 

מי הבישול של האורז אינם גולשים מהסיר, אם תוסיפו להם מעט שמן או מרגרינה.
אורז ניתן גם לחמם על ידי הכנסתו לשקית ניילון עבה וחזקה והטבלתה במים רותחים לכ- 5 דקות. 

זריית מלח מעל אורז מבושל אף פעם אינה הומוגנית וגורמת לגרגרי האורז לדבוק זה לזה. אורז מבושל מומלץ להמליח בשיטה הבאה - ממיסים את כמות המלח הרצויה בכוס מים רותחים, שופכים את המים המלוחים מעל גרגרי האורז ומערבבים. מעבירים למסננת למספר דקות ומגישים. 

אורז שנחרך בתחתית הסיר מדיף ריח רע שדבק גם באורז שלא נחרך. ניתן להיפטר מהריח הרע אם מניחים מעל האורז שבסיר פרוסת לחם לבן ומכסים את הסיר. לאחר מספר דקות נספג הריח הרע בלחם והאורז מוכן להגשה בלי שריח החריכה יורגש בו.
אורז על צורותיו השונות, ניתן להקפאה ללא כל חשש לתקופה של מספר חודשים.