אלפי "משיחיים" ינצלו את חוק השבות

תחקיר חשף בסוף השבוע את פעילות המיסיון שמבצעים היהודים המשיחיים. זה לא מונע מהמדינה לאשר עליה של אלפים מהם תוך ניצול חוק השבות.

שמעון כהן , י' באב תשס"ח

בסוף השבוע האחרון פרסם העיתון 'ידיעות אחרונות' תחקיר בו נחשפה דרך פעולתם של המיסיונרים מטעם 'היהודים המשיחיים'. תחקירנית של העיתון השתלבה בפעילותם וחשפה כיצד הם נכנסים לבסיסי צבא, גם ללא אישורים, מעבירים מסרים לחיילים.

התחקירנית דיווחה גם על פעילות מול אוכלוסיות במצוקה, ניצולי שואה, נזקקים, נוער שנפלט ממערכות החינוך, עובדים זרים ועוד. כל אלה כאשר גולת הכותרת היא הפצת "בשורת" הנצרות במספר רב ככל הניתן של בני אדם ובעיקר יהודים.

ובכן, החוק אמנם אוסר על פעילות להמרת דת, אך מסתבר שלמשיחיים יש דרכים להערים ואולי לנצל את החוק כדי להגיע לכאן באלפיהם. מסתבר שחברי הכת יוכלו מעתה לעלות לארץ, בהתאם לחוק האזרחות. כך הודיע בשבועות האחרונים משרד הפנים, באופן רשמי וגורף, לבג"ץ.

ההודעה ניתנה בתגובה לעתירה של עשרה מיסיונרים שביקשו לקבל אזרחות וסורבו.

בעקבות ההחלטה פורסמה קריאה ברשת הידיעות 'שנחאי אקספרס' עבור "תושבים ממחוז צפון מזרח הודו, המכריזים על אמונתם שסורבו בעבר לקבל אזרחות ישראלית בגלל ש'המירו דתם', שיכולים כעת להגיש בקשה לאזרחות ישראלית בעקבות האור הירוק שנתנה ממשלת ישראל, זאת לאחר כמה שנים של מאבק שהתקיים בעבור זה".

מארגון 'יד לאחים' שחשף את הקריאה נמסר עוד כי בידיעה נאמר כי "מועצת הנוער המשיחי המאוחד בהודו (הגוף המיסיונרי הגבוה בהודו), הממוקמת ב'ניו למבוליין' באימפאל, אמרה שבאפריל 2008, בית המשפט העליון בישראל אישר ליהודים משיחיים אזרחות ישראלית על-פי חוק השבות, ובכך שינה את החוק הקודם שיצא 15 שנה קודם לכן".

הידיעה מציינת כי "לפני 15 שנה, בית המשפט דחה עתירה של יהודים משיחיים שביקשו להיקרא יהודים על מנת לקבל באופן אוטומטי אזרחות ישראלית על-פי חוק השבות, באמרו שהם המירו את דתם ועל כן הם אינם יהודים יותר". בכך מכוונת הידיעה לפסק בג"ץ בו קבע השופט צבי ברנזון: "על ישועים הנחשבים ומקובלים כיהודים טרם שמענו. הדבר פשוט אינו מתקבל על הדעת. לפי כל מבחן שהוא, הלכתי-דתי או משפט חילוני, אין דבר כזה. שאלו נא יהודי ברחוב אם יתכן דבר כזה ותשובתו הוודאית תהיה: לא. ידוע שישנה כת של אנשים שנולדו יהודים והפכו למאמינים בישו המשיח הקרויים 'עברים משיחיים'. הם כביכול רוצים לשמור על מוצאם היהודי אבל היהדות הקיאה אותם ובקהל ישראל לא יבואו". ההחלטה החדשה של משרד הפנים, שאומצה בידי בית המשפט, הופכת על פיה קביעה חד משמעית זו.

הידיעה ההודית ציטטה את דברי המזכיר הראשי של מועצת הנוער המשיחי בהודו שלפיהם "הפסיקה החדשה היא כמו חלום שהתגשם. החלטה זו תגרום לאחדות ותביא לשלום ולאחדות בין היהודים המשיחיים החיים בחלק הזה של הגלובוס". לפי רשת הידיעות, "מאז שהוקמה המועצה, היא הגישה שלש בקשות ייצוגיות לממשלה הישראלית בנוגע להכרה בהם כיהודים. במניפור לבדה יש כעשרת אלפים יהודים משיחיים", לשון ההודעה. "כל אלו עשויים לקבל מעתה אזרחות ישראלית", מוטרדים ב'יד לאחים'.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה לחששות ב'יד לאחים' כי העתירה שנדונה בבג"ץ "עסקה במבקשים משיחיים הטוענים לזכאות לשבות מכוח סעיף 4א לחוק השבות, המקנה זכאות למעמד בישראל לבני משפחה של יהודי".

דוברת משרד הפנים הבהירה מצידה כי עד כה נדחו הבקשות של משיחיים שטענו כי הם יהודים וכי עליהם חלה קביעת בית המשפט כי כמוהם כבני דת אחרת, אולם בעתירה המדוברת נבחנו בקשותיהם של כאלו שאינם יהודים אלא בני משפחה של יהודים (בנים או נכדים) ואלו יכולים לעלות לישראל מכוח החוק, למרות שאינם יהודים.

תגובת משרד הפנים אף מדגישה כי על מי שהיה יהודי והמיר דתו, נאמר בעמדת המדינה במפורש כי פסיקת בית המשפט העליון עומדת בעינה.

יו"ר יד לאחים, הרב שלום דב ליפשיץ, הגיב על הדברים ותהה "וכי יעלה על הדעת לאשר עלייה לישראל של מחבל או בעל רקע פלילי מובהק אם יש לו קרובי משפחה יהודים? וכי לא ברור לגמרי שכוונת המיסיונרים המתכוונים להשתמש בעמדה מעודכנת זו של משרד הפנים על מנת לפגוע בנפשות יהודיות ולהעבירן על דתן?!".

בניסיון למנוע את המהלך פנה הרב ליפשיץ לחברי הכנסת הדתיים בדרישה נחרצת "לנקוט בהליך חקיקה מזורז אשר ימנע בעד משרד הפנים לממש את החלטתו החדשה שאומצה בידי בג"ץ". הנוסף תהה כיצד זה ש"ס נותרת בממשלה "בשעה שמשרד הפנים מחליט החלטה כה שערורייתית שתוצאותיה המיידיות הרות אסון".