אבו מאזן: לא נוותר על זכויותינו

אבו מאזן מתפאר בהישגי הרשות הפלשתינית במו"מ: ישראל התקפלה והסכימה לפתוח למו"מ את סוגיות ירושלים והפליטים.

דלית הלוי , ט"ז באב תשס"ח

אבו מאזן
אבו מאזן
סוכנות הידיעות הפלשתינית "וופא"
יו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן מגן על המדיניות הפלשתינית בתהליך המדיני ויוצא במתקפה חזיתית נגד חמאז ומנהיגה ח'אלד משעל. בראיון לעיתון "אל-ווטן אל-ערבי" בסוף השבוע (אל-קנאה, 16 באוגוסט 2008) אמר אבו מאזן, כי הפלשתינים רשמו הישגים מרשימים במו"מ עם ישראל, בכך שהצליחו להביא את ישראל לחזור בה מעמדותיה בסוגיות המהות.

"בתחילה הישראלים התנגדו באופן נחרץ להזכיר את ירושלים והפליטים ורצו לדון רק בסוגיות הגבולות והמים... אבל אנו התעקשנו לפתוח את כל הסוגיות (למו"מ). הם היססו רבות ולאחר מכן השתכנעו (לקבל את עמדתנו) ואנו דנו בכל הנושאים", אמר אבו מאזן.

הלקח לדבריו מניהול המו"מ עם ישראל הינו שעל הפלשתינים להוסיף להתעקש ולדרוש את זכויותיהם. לדבריו, "אם נצליח (במו"מ) בכל הסוגיות יהיה זה דבר חיובי, ואולם אם לא נצליח חובה שנמשיך להתעקש על הזכויות שלנו כדי להשיג אותן ביום מן הימים". ואבו מאזן הוסיף בעניין זה: "ואני שואל את עצמי האם צריך להמשיך במו"מ או ללכת למלחמה, ובכנות אני אומר כי אנו איננו יכולים ללכת למלחמה ולכן אנו פונים כעת בכיוון השלום ובאמצעות מו"מ".

אבו מאזן תקף במילים חריפות את מנהיג חמאס ח'אלד משעל והאשים אותו בהפצת שקרים נגד הרשות הפלשתינית. לדבריו, מנהיגי חמאס מעוניינים להקים אמירות אסלאמית בעזה, ואין הם מעוניינים ב"פתרון לאומי", קרי – בהקמת מדינה פלשתינית בהתאם לקווי היסוד של אש"ף. את הסימנים לכך מוצא אבו מאזן בהסכמתה של חמאס להצעה להקים מדינה פלשתינית בגבולות זמניים ברצועת עזה ובמדיניות הנוכחית של הארגון לחזק את שליטתו ברצועת עזה לאחר ההפיכה הצבאית, כדי שתשמש בסיס לאמירות האסלאמית.