איש השמאל אייבי נתן הלך לעולמו

איש השמאל, אייבי נתן, הלך הערב לעולמו בן 81. נתן היה בעל תחנת הרדיו 'קול השלום' ששידרה שידורי שמאל והוטבעה ב-1993.

עוזי ברוך , כ"ו באב תשס"ח

אייבי נתן ושמעון פרס
אייבי נתן ושמעון פרס
צילום: לע"מ

איש השמאל, אייבי נתן, הלך הערב לעולמו בן 81. אייבי נתן יצא ב-1966 לטיסה למצרים במטוסו הפרטי, אותו כינה "שלום 1", ונחת בפורט סעיד. עם הגיעו למצרים נעצר, ובקשתו להיפגש עם הנשיא גמאל עבד אל נאצר, על־מנת למסור לו עצומה הקוראת לשלום, נדחתה.

לאחר כיממה גורש בחזרה לישראל, ונעצר משום שיצא מן הארץ באופן בלתי חוקי.

באתר ויקיפדיה מסופר כי בתחילת 1973 רכש אונייה, וקרא לה "ספינת השלום". ב־18 במאי החל לשדר מן האונייה, שעגנה מול תל אביב, כביכול מחוץ לתחומי המים הטריטוריאליים של מדינת ישראל, מוזיקה ושידורי רדיו. תחנת רדיו זו, שנקראה "קול השלום", הייתה תחנת הרדיו הפיראטית הראשונה בישראל.

בשנת 1978 שבת רעב במחאה על הקמת התנחלויות. בשנות השמונים החל במגעים עם אנשי אש"ף, דבר שהביא לחקיקת חוק נגד מפגשים אלו. אייבי נתן המשיך במפגשיו עם אנשי אש"ף גם למרות החוק, ואף נאסר למשך תקופה קצרה בשל כך.

בשנת 1991 שבת רעב למשך ארבעים יום כמחאה על תיקון מס' 2 לפקודת מניעת טרור (שכונה "חוק המפגשים"), שאסר על מפגשים עם אש"ף. לאחר התערבות נשיא המדינה, חיים הרצוג, הפסיק את שביתתו. הוא המשיך במגעיו עם יאסר ערפאת ואנשיו, וב־18 בספטמבר 1991 הורשע בעבירה על פקודת מניעת טרור ונדון ל־15 חודשי מאסר. הוא נכלא בכלא מעשיהו, ושוחרר לפני תום תקופת מאסרו. לעובדה שישב במאסר, כמו גם לעובדה שפוליטיקאים ישראליים החלו להיפגש עם אנשי אש"ף, היה חלק בדו-שיח הציבורי האם קיימת נחיצות ל"חוק המפגשים", ובסופו של דבר בוטל החוק.

ב־1 באוקטובר 1993 נאלץ נתן לסגור את התחנה, עקב קשיים כלכליים וחוקיים. הוא לא הפסיק את פעילותו והמשיך הן בפעילות הומניטרית והן בפעילות פוליטית. ב־1997 לקה בשבץ מוחי בעת ששהה בארצות הברית. השבץ הותיר אותו משותק חלקית.