תלמידי שדרות: שמחים וחוששים

בשדרות שמחים מאוד על תחילת שנת הלימודים החדשה, אלא שהפחד והחשש שברגע אחד שוב הכול יכול להתהפך מעיב על השמחה.

ישי פרידמן , כ"ט באב תשס"ח

תושבי שדרות
תושבי שדרות
עבודות המיגון עדיין נמשכות ברחבי העיר בשדרות. העיר שידעה התקפות טרור קטלניות, מתחילה מחזור לימודים חדש. התחושות בעיר, רגע לפני שחוזרים ללימודים, הם די שמחות אבל עם הרבה חששות. העתיד אינו ברור. עזה ממשיכה להתחמש בקצב מהיר והמלחמה בין ישראל לחמאס נראית כמציאות שיכולה להתרחש כבר מחר, למרות הרגיעה היחסית.
 
חלק מהתושבים מספרים על מתחים וחרדות למרות "האווירה הרגועה". "ישנם אנשים שלא מתפקדים", אומר ששון שרה, בעל הקיוסק הכי מפורסם בשדרות, "למרות שנראה שיש 'רגיעה' אנשים עדיין חיים בפחד. אנשים שבאים מבחוץ לשדרות חושבים שכאשר הם רואים אנשים כביכול נורמלים, אוכלים, שותים ושמחים הם לא יודעים שהמצב על הפנים. הקאסמים תמיד בראש שלנו. אתן לך דוגמא כל אולמות האירועים פה בשדרות צולעים אנשים מפחדים עדיין לבוא לשדרות. יש גם אנשים שעזבו אפשר לראות לפי כיתות א' שנפתחו. שני בתי ספר יסודיים נסגרו והעיר לצערי לא גודלת".
 
גם בתיה קטר מספרת על החששות הכבדים: "החזרה לשנת הלימודים עושה הרגשה טובה לכולם אבל יש חששות כבדים. המצב הוא מאוד קשה בשדרות. חלק מבתי ספר עדיין לא מוגנו לחלוטין. חלקם נמצאים במצב קשה מאוד אין מהנדס בטיחות שבדק את בתי הספר וחלקם לא ראויים לקליטת תלמידים. הילדים מאוד רוצים לחזור ללימודים אבל הם מאוד פוחדים. חלק מהילדים נמצאים במצב טראומתי קשה מאוד. לצערנו הממשלה מפזרת סיסמאות כולל שרת החינוך אבל שום דבר למעשה לא השתנה חסר בשדרות יועצים, חסר פסיכולוגים ואנחנו יכולים למצוא את עצמנו מהר מאוד בעיצומה של מלחמה חסרי אונים לחלוטין".
 
'הרגיעה' הקיימת בשדרות לא מצליחה כל כך להרגיע את התושבים. אלון דוידי אומר שהשנה הולכת להיות קשה יותר מכל השנים הקודמות ותושבי שדרות יצטרכו להתמודד עם מציאות קשה הרבה יותר ממה שהם ידעו עד עכשיו: "ההפוגה אמנם נמשכת למעלה מחודשיים אבל לפי כל הערכות של הצבא, הפלסטינים ממשיכים להתחמש, והסיבוב הבא של מתקפות הקאסמים הולך להיות קשה מאוד - הרבה יותר ממה שהיה עד עכשיו. אמנם הצלחנו להכריח את הממשלה לבנות לילדים שלנו בתי ספר חדשים וממוגנים אבל עדיין אי אפשר לדעת איפה ומתי הקאסם נופל ומתי יש 'צבע אדום'. כך שתמיד יש את המחשבה הזאת איפה הילד שלי נמצא עכשיו והאם הוא מוגן. שום 'רגיעה' לא מסלקת את התחושה הקשה הזאת.
 
עוד מי שמתחיל את שנת הלימודים בשדרות הם תלמידי ישיבת ההסדר בעיר. השנה יצטרפו לישיבת ההסדר בעיר כמאה תלמידים חדשים מכל רחבי הארץ. ראש ישיבת ההסדר בשדרות, הרב דוד פנדל אמר לערוץ 7 שגם בנו יתחיל השנה את לימודיו בכיתה א' בשדרות והוא מברך את כל התלמידים והמורים בשדרות שיהיה לימוד תורה פורה ומפרה. עוד אמר הרב פנדל, שתלמיד ישיבה בשדרות לא בא רק ללמוד בישיבה בעיר אלא הופך להיות שותף וחלק חשוב מאוד מהעיר: "בחור שנכנס לישיבת הסדר הוא לא רק בא ללמוד בישיבה אלא הוא בא לגור בעיר להיות שותף, פעיל בחינוך ובעזרה בעיר ואולי גם בעתיד כשיתחתן יקבע את מקום מגוריו בשדרות".  
 
מנכ"ל ישיבה ההסדר, מיכאל סימנטוב,  אמר לערוץ 7 שבמאבק על ארץ ישראל תושבי שדרות ינצחו את החמאס: "הישיבה נכנסת לזמן אלול ובעז"ה נקלוט עוד 100 תלמידים חדשים מכל הארץ שיבואו לשדרות. בקרוב ממש ניכנס לבית מדרש חדש ומפואר שבנינו. הפלסטינים מנסים להחריב את שדרות ולשבור את התושבים אנחנו מתכוונים להמשיך לבנות להצמיח וליצור בתוך העיר ביחד עם הקהילה. בית המדרש של שדרות הוא סמל של תורה גדולה וציונות עם אמונה בצדקת הדרך ובעז"ה אנחנו נדע להתמודד עם האיומים והתקפות הטרור של האויב.