לראשונה מעגל מתופפים יהודי: 'תופפויה'

מעגל מתופפים ייחודי משלב בין תוף אפריקאי ומוסיקה וערכים יהודיים. מיזם ראשוני של שחר אשבל, ר"מ ומוזיקאי, שילוב מעניין בפני עצמו.

שמעון כהן , ח' באלול תשס"ח

מעגלי מתופפים זוכים לפופולאריות רבה בתקופה האחרונה. ימי הולדת, חגיגות בר מצווה ואירועים נוספים זוכים לקישוט הפעיל הזה, ואם תשאלו את הילדים נראה שהם בהחלט נהנים.
 
'תופפויה' היא יוזמה חדשה של שחר אשבל, ר"מ בישיבת נווה הרצוג, איש חינוך מזה חמש עשרה שנה, ובעיקר מוסיקאי בנשמתו. המעגל הייחודי משלב לראשונה בין התופים ,שהגיעו לכאורה מאפריקה, שירה ומוסיקה יהודית וערכי חינוך שונים. וכשסביבו מעגל מתופפים צעירים דואג אשב לתבל את האירוע בסיפורים ואוירה של פעם.
 
אשבל מספר על הצלחה רבה בקרב מוסדות חינוך רבים, גני ילדים ובתי ספר ועוד. לקראת החגים הכין תכנית מיוחדת המשלבת את סמני ומנהגי החג במעגל המתופפים.
 
את השם 'תופפויה' בחר אשבל כתמצית הרעיון של שילוב בין תופים ועבודת ה', ונראה שלא די בכך שילדים מתחברים לסוג חדש כזה של עבודת הבורא, אלא שלדבריו יש לכך גם ערך חינוכי נוסף של חיזוק ההקשבה ויכולת הריכוז, דינמיקה חברתית ועוד. זאת לבד מעידוד חברתי של ילדים מתקשים וכמובן הכרת מקצבים ומונחים מוסיקאליים.