צה"ל לבג"ץ: המג"ד מנעלין הודח למעשה

צה"ל הגיש תשובה לעתירות נגד כתב האישום המקל שהוגש נגד סגן-אלוף עומרי בורברג. בה נטען כי המג"ד התכוון רק להפחיד את הפלסטיני.

אליה שילה , ט"ז באלול תשס"ח

צה"ל הגיש תשובה לעתירות נגד כתב האישום המקל שהוגש נגד סגן-אלוף עומרי בורברג, שהחזיק פלסטיני כשחייל ירה לעברו כדור גומי בנעלין. בתשובה נטען, כי בומברג  רק התכוון להפחיד את האיש ולא ציפה לביצוע הירי.

הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי מנדלבליט, אמר כי מבחינת תוצאות התהליך - העברתו לאלתר של המג"ד מתפקידו ומתיחת ביקורת חמורה על תפקודו באירוע - מדובר בהליך הדחה.

ארגוני השמאל הקיצוני עתרו לבג"ץ בדרישה להחמיר את האישומים נגד סא"ל עומרי בורברג וסמ"ר ל' בפרשת הירי בעציר הכפות בנעלין. העותרים דורשים לשנות את כתב האישום מסעיף של "התנהגות שאינה הולמת" לסעיף של "התעללות בעציר".

העותרים טענו כי ההחלטה על כתב האישום הקל נגועה בחוסר סבירות קיצוני, גם לאור דרגתו הבכירה של בורברג. בעתירה מצוין כי נימוק מרכזי של הפצ"ר להחלטתו להאשים את המג"ד והחייל בעבירה כה קלה, הוא ש'העברת המג"ד מתפקידו היא צעד פיקודי חריף'. "אלא שאותו צעד פיקודי התברר כהעברה לתפקיד אחר בחיל, גם הוא בדרגת סא"ל, ללא כל הפרעה לקידום עתידי", אומרים בארגוני השמאל.

נזכיר כי הפרקליט הצבאי הראשי קבע כי ממצאי חקירת האירוע הצביעו על כך שמדובר באירוע חמור מבחינה פיקודית וערכית, המחייב להעמיד לדין בפני בית דין צבאי, הן את הקצין והן את החייל. לאחר ששמע את הטענות שהועלו בשימועים וגורמים נוספים, סבר הפרקליט הצבאי הראשי כי לא ניתן במקרה זה להסתפק בדין משמעתי, ונוכח אופיו החמור של האירוע נדרש להביא את העניין בפני בית הדין הצבאי.