זיכוי נוסף לאיתמר בן גביר

ביהמ"ש המחוזי בירושלים קיבל את ערעורו של איתמר בן גביר וזיכה אותו מאשמה בעבירות של תמיכה בארגון טרור והסתה לגזענות.

אורנית עצר , י"ז באלול תשס"ח

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את ערעורו של פעיל הימין, איתמר בן גביר, ודחה את ערעור המדינה בעניין התבטאויות, סטיקרים ומדבקות שהופצו.

בבית משפט השלום הוגש נגד בן גביר כתב אישום שכלל מספר אישומים ביניהם: הפצת מודעות תחת הכותרת 'החכי"ם הערבים הם גיס חמישי ופצצת זמן מתקתקת', נסיעה ברכב  עם הסטיקר "אין ערבים - אין פיגועים" , ראיון ברדיו בו אמר כי הוצאת כך אל מחוץ לחוק היא בדיחה. בנוסף הואשם בהשקת קמפיין תחת הכותרת "אין ערבים אין פיגועים". עוד נטען כי בן גביר הפיץ סטיקרים בהם נכתב "או אנחנו או הם - לגרש את האוייב הערבי - מטה כהנא צדק".

בית משפט השלום הרשיע את בן גביר במספר עבירות של תמיכה בארגון טרור והסתה לגזענות אך זיכה אותו ממספר עבירות אחרות, ביניהם הראיון לרדיו. השופט בבימ"ש השלום גזר על בן גביר עונש של שירות לתועלת הציבור.

בן גביר ערער כנגד עצם ההרשעה ואילו הפרקליטות ערערה על הזיכוי וביקשה להטיל על בן גביר עונש של מאסר בעבודות שירות.

היום החליט בית המשפט המחוזי בירושלים לקבל את ערעורו של בן גביר בכל הקשור למודעות נגד חברי הכנסת הערבים. השופטים קבעו כי אין הוכחה שבן גביר אכן החזיק בסטיקרים ואף בחקירה במשטרה הוא כלל לא נחקר באשמה זו שהוספה על ידי הפרקליטות.

בנוסף דחו השופטים את ערעור הפרקליטות בעניין הראיון בקול ישראל וקבעו כי "בשל חשיבותו הרבה של חופש הביטוי הרי שבעבירות המגבילות אותו ישנה חשיבות מהותית לדברים המדוייקים שנאמרו זאת משום שדי במילה אחת שנאמרה או לא נאמרה כדי לשנות לחלוטין את משמעותו של המשפט. בעניינננו הקלטת שעליה הוקלט הראיון לא נמצאה ...."

גם בעניין העונש דחו השופטים את ערעור המדינה ולאור העובדה שהם זיכו את בן גביר מהאישום הראשון הם אף הקלו בעונש והעמידו אותו על 200 שעות שירות לציבור ומאסר על תנאי ל60 יום.

השופטים קבעו כי הגם שאין להקל ראש בהתבטאויותיו של בן גביר ובמעשיו הרי שאין בהם קריאה ישירה וחד משמעית לאלימות והם נמצאים בגבול העליון של עבירות ההסתה.

בתגובה אומר בן גביר, "אני מקווה שפרקליטות יפנימו את המסר ויפסיקו לרדוף יהודים טובים".

"במקום להגיש כתבי אישום כנגד ההסתה של מנהיגי הציבור הערבים שאומרים דברים חמורים פי כמה בפרקליטות סוגרים את התיקים נגדם", הוא מוסיף ומדגיש כי "שקוף שיש כאן דין שונה כאשר הפרקליטות פועלת כאילו מדובר בפרקליטות של עזמי בשארה".