עובדי גן המדע במכון וייצמן מוחים

עובדי גן המדע במכון וייצמן טוענים שהמוסד האקדמי פוגע בזכויותיהם, לא משלם להם בזמן ולא על כל שעות העבודה.

ישי פרידמן , י"ט באלול תשס"ח

עובדי גן המדע במכון וייצמן טוענים שהמוסד האקדמי פוגע בזכויותיהם, לא משלם להם בזמן ולא על כל שעות העבודה. "אמנם המכון נמצא בחזית הקדמה אבל בכל מה שקשור לזכויות עובדים הוא נמצא במאה ה-19."

"לא מאפשרים לנו להקים ארגון עובדים, לא משלמים בזמן לא משלמים לנו על שעות שאנחנו עובדים", אלו הם רק חלק מהטענות של עובדי גן המדע במכון וייצמן נגד ההנהלה שמעסיקה אותם. העובדים יחלו במשמרות מחאה כל יום מ-16:00 עד 18:00 מול מכון וייצמן עד שהנהלת המכון תסכים להכיר בהם כארגון עובדים.

נדב אהרוני, נציג העובדים, אמר לערוץ 7 שהנהלת המכון בחרה להעסיק את העובדים בתנאים פוגעניים והם- העובדים, לא מתכוונים לשתוק יותר: "התנאים שלנו לא הוגנים, ולא תמיד עולים בקנה אחד עם החוק. מדובר בשכר שלא משולם בזמן, בהגדרה, לא שזה איזושהי טעות. וגם השכר שאנחנו מקבלים הוא על חלק משעות העבודה. יש שעות שמוגדרות כשעות שאנחנו לא מקבלים עליהם שכר. ולא מדובר רק במדריכים אלא גם בעובדי מלאכה שמועסקים בצורה לא הוגנת. אין לנו שום שקיפות לגבי מה שאנחנו מקבלים בשכר".

אהרוני אומר שהם החליטו להתעמת עם ההנהלה ולהתארגן כוועד עובדים: "החלטנו לממש את זכות היסוד של התארגנות עובדים. פנינו להנהלה לפני 51 ימים. ההנהלה בחרה שלא להכיר בנו. הם התעלמו ולא רצו לדבר איתנו בסופו של דבר. פעם אחת אמרו לנו שהמנהל בחו"ל ויום למחרת מסתבר שהוא נמצא במשרד שלו בארץ. הם פשוט בחרו להתעלם. כתוצאה מזה החלטנו להכריז על סכסוך עבודה במטרה שידברו איתנו. היום הם אמרו לנו שהם מוכנים לדבר עם כל עובד אבל הם בשום אופן לא מוכנים לנהל אתנו משא ומתן. זאת אומרת, הם לא מכירים בהתארגנות הלגיטימית שלנו. אם המצב הזה ימשיך אנחנו נאלץ להחריף את הצעדים שלנו." 

דובר מכון וייצמן, יבשם עזגד, אמר שטענות העובדים הינם "טענות סרק הנובעות במקרה הטוב מאי הבנה ומאי הכרת העובדות". וכי  "כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי" - הארגון שבמסגרתו התאגדו עובדי גן המדע, "אינו מוכר כארגון עובדים המוסמך לייצג את עובדי גן המדע או חלק מהם וממילא אינו מוסמך להכריז על סכסוך עבודה".

עוד אומר עזגד, שתמוה בעיניו מדוע פנו העובדים קודם לתקשורת עוד לפני של'מכון דוידסון' (העמותה המעסיקה את העובדים במכון וייצמן, י.פ) טרם ניתנה ההזדמנות להגיב על טענות הארגון.

"על פניו נראה כי אין אלה אלא טענות סרק הנובעות במקרה הטוב מאי הבנה ומאי הכרת העובדות. לדוגמה, הטענה שלפיה 'קוצצו משרות מדריכים בגן המדע והוקטן התקן של גודל הקבוצה' נראית תמוהה על רקע העובדה שאין כלל תקן כזה. מפתיע כי אצה לו לארגון דרכו להכריז סכסוך עבודה ושביתה, והקלות בה בחר להשתמש בנשק זה (על אף שביחסי עבודה מדובר במוצא אחרון בלבד). כדאי לזכור ש'מכון דוידסון לחינוך מדעי' ידוע כארגון שיחסי העבודה, ומערכת היחסים בין ההנהלה לעובדים  בו, טובים במיוחד".

ועם זאת, אמר עזגד, שמנכ"ל מכון דוידסון ישוחח עם עובדי גן המדע במטרה לברר את טענותיהם "וליישר את ההדורים".