מי מקדם 'אזרחות פלשתינית למתנחלים'?

אבו מאזן הבהיר: אנחנו מוכנים להשארת המתנחלים בריבונות ואזרחות פלשתין. האם הנשיא פרס הוא שמקדם את היוזמה להשארת הישובים בריבונות פלשתינית?

שמעון כהן , כ"ז בתשרי תשס"ט

.
.
פלאש 90

ביום חמישי האחרון יצא יו"ר הרש"פ, אבו מאזן, בהודעה ולפיה הוא אינו מתנגד להשארתם של המתנחלים תחת ריבונות ואזרחות פלשתינית לאחר הסכם הקבע. עוד הודיע אבו מאזן באותו יום כי קיימת התקדמות משמעותית במגעים בין צוותי המשא ומתן הדנים בהסכמי הקבע בין ישראל לרש"פ.

הודעה זו זכתה להתייחסות מינורית אם בכלל, אך האם מדובר בהודעה ריקה מתוכן או שמא יש בה כדי להעיד על תוכן המגעים המתנהלים מתחת לאפה של ש"ס.

ובכן, לפני כחצי שנה הגיעה לידינו מידע ולפיו יוזמה העולה על שולחן המו"מ מדברת על השארתם של המתנחלים שיחפצו בכך תחת ריבונות פלשתינית. ההצעה המדוברת כללה, כך על פי המידע, הצבת תאריך יעד שעד אליו ישולמו פיצויים למתפנים מרצון, אך מעבר לתאריך זה המעוניינים בכך מקרב התושבים יוכלו להישאר בבתיהם בישובים שיישארו תחת שליטה ריבונית פלשתינית.

על פי המידע שהגיע לידינו נועדה התכנית המדוברת לאפשר לממשלה להגיע להסכם קבע בו תוקם מדינה פלשתינית על כל שטחי יהודה, שומרון וחבל עזה. זאת תוך שנמנעות ממנה תמונות קשות של עקירת משפחות והרס בתים כפי שהיה בהרס גוש קטיף. כמו כן הועלה לדיון גם השיקול הכלכלי ולפיו תקדים גוש קטיף משמעותו סכום עתק של פיצויים לתושבי יו"ש, סכום בו לא תוכל הכלכלה הישראלית לעמוד, גם אם תקבל סיוע מסוים מארצות הברית.

ההנחה הבסיסית של יוזמי ההצעה הייתה שבראש ובראשונה יעזוב חלק ניכר מהתושבים את הישובים תמורת פיצוי ללא עימות, ולאחר מכן תנטוש הממשלה את התושבים שנותרו במקום, בין השאר תוך הצגתם כקיצוניים וככאלה המתכחשים למרותה של המדינה. ההערכה היא כי הצגת התושבים שיישארו ככאלה תמנע קרע גדול כל כך בעם, שכן יתפתח תהליך התנערות הדדית בין שני חלקי העם.

המדווח על התכנית בפנינו טען כי מאחוריה עומד לא אחר מאשר נשיא המדינה, שמעון פרס, המקדם את היוזמה מול מנהיגים בחו"ל ובארץ. זאת לאחר שלפני שנים אחדות כבר העלה רעיון מעין זה בפורומים שונים.

ביקשנו לבחון את מהימנות הדברים ופנינו ללשכת ראש הממשלה. התגובה שם הייתה נחרצת וברורה: "לא היו דברים מעולם", נאמר לנו.

אשר על כן פנינו ללשכת נשיא המדינה וביקשנו לברר האם אכן מקדם פרס תכנית מעין זו. פניותינו החוזרות ונשנות ללשכת הנשיא בבקשה לקבלת אישור או הכחשה רשמיים למידע לא זכו למענה מסודר למעט גורם בלשכתו שאמר כי הוא אינו מבין מדוע הנושא מונח כלל לפתחו של הנשיא שאין מתפקידו לעסוק בסוגיות פוליטיות. דוברת בית הנשיא הבהירה לנו אז נחרצות כי הנשיא ממוקד בפעילות ממלכתית ולא פוליטית.

את תגובת הדוברת נאלצנו לפרש כשלילה מוחלטת של הטענות. זאת למרות שלא הייתה בה הכחשה נחרצת של ממש כדוגמת זו שקיבלנו מלשכת ראש הממשלה.

כעת אנו מביאים את הפרשה לנוכח שתי סיבות מרכזיות: האחת היא הודעתו של אבו מאזן ולפיה הרש"פ מוכנה לקבל בהסכמה את נוכחותם של המתנחלים תחת ריבונות ואזרחות פלשתינית, הודעה שהגיעה באופן תלוש לכאורה מהמציאות המדינית, אולם בהחלט יתכן והיא מעידה על המתרחש מאחורי הקלעים של המו"מ המואץ בימים אלה. הסיבה הנוספת היא התנהלותו בימים האחרונים של נשיא המדינה שמעון פרס המקדם, כפי שפורסם באחרונה, את רעיון השלום הכולל המקביל ליוזמת השלום הסעודית. נזכיר כי מדובר ברעיון שמהותו הסכמה ישראלית לנסיגה לגבולות 67' תמורת הכרה כלל ערבית בישראל ותחילת נורמליזציה ביחסיה של ישראל עם מדינות ערב. בפגישתו האחרונה בקהיר פרס הנשיא בפני מקבילו המצרי מובארק את התכנית אותה הוא מקדם ולפיה המגעים עם הפלשתינים יתקדמו בשלבים וכך במקביל גם הנורמליזציה עם מדינות ערב. מובארק כידוע הביע תמיכה בתכנית והבהיר כי יסייע לה. התנהלות זו של הנשיא שוללת מכל וכל את הודעת דוברת בית הנשיא ולפיה "הנשיא ממוקד בפעילות ממלכתית ולא פוליטית".

במציאות שכזו בה לא קיבלנו מסביבת הנשיא הכחשה מוחלטת של קידום תכנית ה'מתנחלים בפלשתין' ומנגד אנו עדים לפעילות מדינית מואצת של הנשיא, לא נותר לנו אלא להעלות שוב את השאלה: מי עומד מאחורי היוזמה להשארת המתנחלים בפלשתין? האם אכן מדובר בפרס או שמא גורם אחר, אם בכלל?