משרד הבריאות: מי ברז בריאים יותר

במשרד הבריאות אומרים היום כי המחשבה ששתיית מים מבקבוקים בריאה יותר משתיית מי ברז אינה בהכרח נכונה וכי מי הברז אף בריאים יותר.

אורנית עצר , ל' בתשרי תשס"ט

במשרד הבריאות אומרים היום כי המחשבה הרווחת בקרב הציבור כי שתיית מים מבקבוקים בריאה יותר משתיית מי ברז אינה בהכרח נכונה וכי מי הברז אף בריאים יותר.

"קיימת תופעה של התלהבות לא רציונאלית מהמים המבוקבקים . תעשיית בקבוקי המים מגלגלת 46 מיליארד דולר, ובהתאם למותג, הם עולים פי 250 עד פי 10,000 יותר ממי ברז?", אומרים במשרד הבריאות.

הם מסבירים כי "בעולם המערבי המפותח קיים פרסום אגרסיבי של חברות המים המבוקבקים הגורמים לנו לדחות את מי הברז ולבחור בבקבוקים כסגנון חיים. חלק מהמים בבקבוקים בארץ בא מרשת המים העירונית, אם כי הם עוברים לפעמים סינון או שמוסיפים להם מינרלים".

בנוסף הם מציינים כי "כל זאת מתרחש בעת שלרבים במדינות המתפתחות הנגישות למים היא עדיין עניין של חיים או מוות".

על פי הערכת ארגון הבריאות העולמי יותר מ-40% מאוכלוסיית העולם  חיים בתנאי תברואה לא נאותים וליותר ממיליארד איש אין גישה טובה למי שתייה ראויים וכי בכל זמן נתון, כמחצית מהאנשים במדינות המתפתחות סובלים ממחלות הקשורות למים או לסניטציה לקויים.

במשרד הבריאות מדגישים כי אין שום תועלת בריאותית או תזונתית בשתיית מים מבקבוקים לעומת מי ברז. ההפך הוא הנכון , המים מהברז היום מכילים גם פלואוריד נגד עששת בניגוד למים המבוקבקים  שבד"כ עניים בפלואוריד . במחקר שפורסם ב-"The Archives of Family Medicine" השוו חוקרים בין מים מבקבוק למי ברז ומצאו שבכמעט רבע מדגימות המים בבקבוקים היו חיידקים בשיעורים ניכרים יותר מאשר במי הברז. שני סוגי המים סובלים מדי פעם מזיהומים, אבל הפיקוח על מי השתייה הוא על מתקני ההפקה והטיפול של המים , מערכות ההולכה ועד כניסת המים לחיבור הצרכן ( מגורים , מוסדות חינוך) ואילו הפיקוח על המים המבוקבקים הוא במפעל הביקבוק בלבד.

עוד נמסר ממשרד הבריאות כי כחלק מחובתו הטבעית לבריאות הציבור המשרד מפרסם כל הזמן אזהרות מפני שתיית מי ברז שנמצאו מזוהמים בבדיקות השוטפות ופוסל כל הזמן בארות שחרגו מהתקנים הכימיים למי שתיה. משרד הבריאות מבצע  כמובן את חובתו בנדון אך הציבור זוכר את הרושם השלילי שיש לו על מי הברז דבר שגורם לו לפנות למים מבוקבקים שנתפסים על ידו כמים בריאים המשוחררים ממזהמים וכמובן טעימים יותר.

בנוגע לטענה ששתיית מים בבקבוקים מאפשרת להימנע מכימיקלים שמוסיפים למי ברז אומרים במשרד כי חלק מסוגי מים בבקבוקים מכילים ממילא את אותם כימיקלים.  אומנם מי ברז מכילים כלור ואילו מים מבוקבקים לא, אך כבר נאמר לעיל שמחקרים מצאו שמים מינרלים מכילים יותר חיידקים והדבר נובע מאי הכלרתם, כלומר מי ברז בטוחים יותר מזיהום .

לדבריהם, "אין ספק שבקבוקי מים אופנתיים יותר אך מי ברז בטוחים ובריאים גם אם לעיתים הם טעימים פחות . מים מבוקבקים  אף על פי שהם מקושרים למושגים של טוהר וניקיון  הם מזיקים לסביבה  ועלולים להזיק גם לבריאות".

"בארץ מדדי הבריאות מעידים על איכות חיים עולה עם תוחלת חיים גבוהה מאד ואחוז תמותת תינוקות נמוך מאד דבר המעיד בין היתר גם על המים והמזון", אומרים במשרד ומסיפים כי "ספק המים  משקיע מאמצים גדולים בבקרה ובתחזוקה פיזית תקינה של מערכות המים שלו".