חמאס לא ממהר לוותר על הרגיעה

חמאס מעוניין בהארכת הסכם הפסקת האש הזמני עם ישראל, כך טוען בכיר בג'יהאד האסלאמי בעקבות שיחות שהתנהלו בין בכירי שני הארגונים.

דלית הלוי , כ"ג בחשון תשס"ט

.
.
פלאש 90

נציגים של חמאס והג'יהאד האסלאמי נועדו אמש (20 בנובמבר 2008) לדון בקביעת העמדה הפלסטינית באשר להמשך הפסקת האש הזמנית (תהדיאה) אשר אמורה להסתיים ב- 19 בינואר 2009, שישה חודשים לאחר שהחלה. בראש משלחת חמאס לשיחות עמד ראש ממשלת חמאס איסמאעיל הניה ולצידו מספר חברי פרלמנט של חמאס ואת הג'יהאד האסלאמי ייצגו נאפז עזאם, ח'דר חביב ואיבראהים אל-נג'אר.

חמאס והג'יהאד האסלאמי הסכימו על עריכת פגישה מורחבת עם שאר הארגונים הפלסטיניים על מנת לקבל עמדה מאוחדת בשאלת הרגיעה. בכיר בג'יהאד האסלאמי אומר ל"אל-חיאת" (21 בנובמבר 2008), כי נציגי חמאס הביעו קורת רוח מ"התגובות המוגבלות" של הג'יהאד האסלאמי על ההפרות הישראליות של הסכם הפסקת האש שלדידם עדיין בתוקף למרות סבב העימות האחרון. לדבריו, חמאס נוטה להאריך את תקופת הפסקת האש מעבר ל- 19 בינואר וסבור, כי מדובר בהסכם פתוח, אשר במסגרתו לאחר שישה חודשים הוא צריך לחול גם באיו"ש

הבכיר בג'יהאד האסלאמי ציין עוד, כי מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, שביקר לפני מספר ימים בדמשק יעץ להנהגת חמאס להסכים להארכת כהונת אבו מאזן כ"נשיא הפלסטיני" בציינו, כי ארה"ב והמדינות הערביות יעשו כן ועל חמאס לאמץ עמדה זו. באופן בלתי רשמי מתנה חמאס את הכרתה בהמשך כהונת אבו מאזן במסגרת של עסקת חבילה כוללת עם פתח.

חמאס מנסה לזכות בהכרה בזירה הערבית. במסיבת עיתונאים בעזה (21 בנובמבר) אמר ראש ממשלת חמאס איסמאעיל הניה, כי הארגון ביקש לשלוח נציגים לישיבת שרי החוץ הערבים שתתכנס בקרוב על מנת להציג את נקודת המבט של חמאס. "אם הערבים רוצים לגבש תפיסה מאוזנת עליהם להאזין לשני הצדדים, ולכן הצענו שמשלחת מטעם חמאס תשתתף בפגישה הקרובה", אמר.