תוכנית "והדרת פני זקן" תורחב

המשרד לענייני גמלאים מודיע על הרחבת תוכנית "והדרת פני זקן" - סיוע ע"י בנות השירות הלאומי. מנכ"ל המשרד: כולנו תקווה שיאירו.

יערה מייטליס , כ"ז בכסלו תשס"ט

המשרד לענייני גמלאים, בראשות השר רפי איתן, יזם את הקמתה של תוכנית הסיוע "והדרת פני זקן". מטרת התוכנית הפגת הבדידות ויצירת סביבה תומכת לקשיש בכל הקשור לשגרת היום יום, באמצעות שילוב בנות ובני השירות הלאומי בבתי הקשישים.

במהלך החנוכה נערכו במסגרת הפרוייקט מספר אירועים חגיגיים במוקדים השונים ובמקביל אף חולקו כ-800 חנוכיות לקשישים ברחבי הארץ. אירועי החנוכה כוללים הדלקת נרות משותפת, מופעי שירה ונגינה משותפים סביב החנוכייה, תחרות ריקודים, משחקי חברה והפעלות שונות כדוגמת הכנת לביבות משותפת, כאשר גולת הכותרת היא סיפורי גבורה אישיים של הקשישים המשתתפים ברוח גבורת המכבים. בראש הפרוייקט עומדת ברכי דליצקי, מנהלת הפרוייקט מטעם המשרד לענייני גמלאים.

מערך המתנדבים בפרוייקט כולל כ-180 בנות ובני שירות לאומי, שהתגייסו לעשייה מבורכת זו באמצעות מנהלת השרות הלאומי, על ידי העמותות: האגודה להתנדבות, עמינדב, בת עמי ושלומית. התוכנית פועלת בפריסה ארצית נרחבת בלמעלה מ-30 ישובים ברחבי הארץ. מטרת הפרוייקט הינה כאמור להפיג את הבדידות בה שרוי הקשיש בערוב ימיו ולסייע לו ככול שנדרש, לשם יצירת סביבה תומכת.

מנכ"ל המשרד לענייני גמלאים, ד"ר אבי ביצור, אמר בטקס הדלקת נרות החנוכה כי "החזון העומד לנגד עינינו הינו שילוב של בנות ובני שירות לאומי בעבודה אל מול אוכלוסיית הקשישים לשם יצירת מחויבות ערכית ומוסרית בין הדורות. המתנדבים יהוו מערך מסייע ותומך לאוכלוסיית הקשישים, וכולנו תקווה שיאירו את עולמם של אלו אל מול מצוקות היומיום, הקשיים הכלכליים והבדידות. זוהי מחויבותנו כחברה והמשימה שעומדת לנגד עינינו כאן במשרד לענייני גמלאים".

מנהלת הפרוייקט מטעם המשרד לענייני גמלאים, ברכי דליצקי, אמרה כי "הצלחת הפיילוט במהלך השנה שעברה היא זו שסללה את הדרך להתרחבותו של הפרוייקט ופריסתו במתכונתו הנוכחית - כ-180 מתנדבים הפועלים בעשרות נקודות ישוב ברחבי הארץ".

נציין כי במסגרת תפקידם, פועלים בנות ובני השירות הלאומי ליצירת קשר חברתי באמצעות שיחות ומתן סיוע חברתי, במטרה לבנות מערכת יחסי אמון בונה. כמו כן פועלים המתנדבים לשילוב הקשיש בפעילויות חברתיות ותרבותית בקהילה, כגון מרכזי יום ושכונות תומכות, על מנת ליצוק תוכן ותעסוקה בחיי היום יום באיזור מגוריו של הקשיש. פעילויות אלו כוללות בין היתר בילויים משותפים, משחקי חברה, עזרה בסידורים יום יומיים כדוגמת קניות, קופ"ח, דואר, לימוד משותף של שפות, נגינה, הפעלת מחשב, תפירה, בישול, ופעילויות חברתיות כגון: שירה בציבור, חוגים שונים, מסיבות ריקודים וכתיבת עיתון משותף. בנוסף דואגים המתנדבים לסייע לקשיש במיצוי זכויותיו אל מול רשויות וגופים ציבוריים כגון קופות החולים, ביטוח לאומי, קרן הרווחה לנפגעי שואה וכיו"ב.

חלק מהפרוייקט הוא כתיבת סיפורי החיים של הקשישים ותיעודם- מסיפורים על שואה, דרך תקומה ובניית הארץ ועד שמחות ותלאות החיים.

הכשרתם של בני ובנות השירות הינה גורם מכריע בהצלחת הפרוייקט בשל המיומנות והרגישות הנדרשים לתפקיד המדובר. לשם כך נבחר גוף מלווה מקצועי בשם עמותת אלה. עמותת אלה מלווה את המתנדבים בעבודתם היום יומית באמצעות רכזות. המתנדבים מקבלים הכשרה ראשונית בת 5 ימים שעיקרה מגוון נושאי מבוא- החל מזכויות בסיסיות, דרך בעיות נפשיות נפוצות וכלה בכללי בטיחות, תזונה נכונה ומתן עזרה ראשונה. לאורך כל תקופת העבודה השוטפת מתבצעים ימי הדרכה מרוכזים שעוסקים בנושאים חיוניים העולים מעבודתם השוטפת של המתנדבים. כמו כן, המתנדבים משתתפים בסדנא, אחת לשבוע, המונחת ע"י הרכזת של עמותת אלה בנושאים ממוקדים. מטרת הסדנא היא לתת מענה וכלים למתנדבים בהתמודדות עם בעיות המתעוררות במהלך העבודה. רכזי התוכנית אמונים על הדרכת המתנדבים והכוונתם באמצעות פגישות, קבוצות תמיכה וקשר ישיר עם המתנדבים והקשישים.

במקביל לעשייה הפרטנית של כל בן/בת שירות, משולבים המתנדבים בפעילות קהילתית למען קשישים, ניצולי שואה וקליטת עלייה במרכזי יום, שכונות תומכות, דיור מוגן ובבתי אבות. זאת במטרה לחזק את הקשר בין הקשישים לקהילה.