הרב נתנאל: להמשיך בעוצמה עד הכרעה

הרב עמוס נתנאל, ששכל את בנו יונתן מירי בשוגג של פגז צה"לי, מלא התפעלות ממסירות הלוחמים בדרום וקובע: אסור להפסיק.

חזקי ברוך ושמעון כהן , ט"ו בטבת תשס"טבראיון מיוחד לערוץ 7, אומר הרב עמוס נתנאל, ששכל את בנו יונתן ז"ל מירי טנק בשוגג במהלך הלחימה בשבוע שעבר, כי חשוב לו להעביר ללוחמים את המסר ש"אנחנו אוהבים ומחבקים אותם. הם באמצע לחימה והם זקוקים לכל הכוח של עוז ואמונה כדי להמשיך ולהילחם", ותחושה זו היא שהובילה אותו לקיים את השיחה עם מפקד הטנק שפגע בשוגג בכוח בו היה בנו יונתן.

נזכיר כי ביום שישי האחרון שוחח הרב נתנאל עם מפקד הטנק ומפקד המחלקה. על השיחה דיווחנו כאן אמש, שיחה בה אמר האב השכול למפקדים כי "אנחנו יודעים שיוני נפל מאש כוחותינו, אנחנו יודעים שזה חלק מהמערכה וחלק מהקרבות, ושאי אפשר להימלט מהדבר הזה. זה קיים בכל המלחמות, וזה חלק מהיכולת של צה"ל להכריע את האויב בשדה הקרב. על דעת כן גם יוני יצא למלחמה הזאת, ועל דעת כן אנחנו שלחנו אותו לשם ואנחנו מבינים שדבר כזה יכול לקרות. אמרתי להם בשיחה שאנחנו מקבלים על עצמנו את הדבר הזה כחלק מההכרעה של הקרב ואנחנו מחבקים אותם ואוהבים אותם".

"הם היו מאוד נרגשים", מספר הרב נתנאל על השיחה הקשה. "אמרתי להם שהגיע זמנו של יוני להיפרד מהעולם והם היו המלאכים שעשו את המשימה והמלאכה הזו ואני מעדיף שידיים טהורות יעשו זאת, ולא הרשעים".

"הם שתקו שתיקה ארוכה. הרגשתי שהם מתרגשים מהדברים. בסוף הם אמרו תודה, אמרו שהדברים מעודדים אותם ושידברו עם החיילים. ביקשתי מהם שכשיוכלו שיגיעו אלינו. אנחנו רוצים לחבק אותם פיזית".

בהתייחסו ליחס התקשורתי הנפעם מול עמידת המשפחה, אומר הרב נתנאל כי הוא חש שעמדתו זו היא מעין צוואה של בנו שהמנצחת את המלחמה היא רוח האומה, ולכן טבעי פשוט וברור לנהוג כך, והוא אינו היחיד הנוקט בעמדה זו. לדבריו הוא חש תחושות אלה בעיקר ברגעים אלה בהם גודשים את הבית מכרים, אזרחים וחיילים מכל שכבות הציבור המבקשים לעודד ולחזק בין אם מכירים ובין אם לאו. "אני לא מבין ולא רואה שאני יוצא דופן בזה. אני לא חושב שזה נכון. אני שומע דברים אחרים".

הרב נתנאל רואה בעליית בנו השמיימה המשך ישיר לפעולתו בארץ. "הוא היה בפלחו"ד בחיים שלו ועכשיו הוא בפלחו"ד למעלה. מארגן את המלאכים להגן על החיילים שלנו. אני חושב שהלוחמים שלנו הם באמת מלאכים שמוסרים את נפשם יומם ולילה".  אומר הרב נתנאל.

בהתייחסו למה שהוגדר בתקשורת ה"השכול הכתום" אומר הרב נתנאל כי הציונות הדתית חינכה את בניה לאידיאלים הרואים שליחות גדולה בצבא, אך עם זאת ממליץ הרב נתנאל להיזהר בכבודה של הציונות החילונית. הוא מספר על ביטויי התפעלות של בנו יונתן ז"ל שהיה מספר לו על פגישותיו עם המסירות והאידיאליות של חיילים חילונים. "בשעה הזו חשוב לשמור על האחדות בין כל הגוונים".

כמ"פ במיל. מביע הרב נתנאל התפעלות מהמוטיבציה והאמונה המוקרנת מקצינים בכירים וזוטרים אותם הוא פוגש מאז נפל בנו בקרב. "צריך לשמר את העוצמה הזו. להמשיך קדימה, וחס ושלום לא להפסיק באמצע, צריך להכריע את המערכה הזו פעם אחת בצורה איתנה וברורה. אני מלא השתאות מול הגבורה והמסירות שהם מגלים".