גלאון: המלחמה טרפה את מערכת הבחירות

ח"כים מימין ומשמאל שהשתתפו בפאנל פוליטי במכללה להנדסה ירושלים, התעמתו סביב המלחמה בעזה. "המלחמה יצרה קונצנזוס בכל העם", אמר ח"כ מיסז'ניקוב.

חזקי ברוך , י"ז בטבת תשס"ט

בפאנל בחירות מיוחד שנערך היום במכללה האקדמית להנדסה בירושלים, התעמתו חברי כנסת מהימין ומהשמאל בעיקר סביב נושא המלחמה בעזה.

ח"כ סטס מיסז'ניקוב מישראל ביתנו שהשתתף בפנאל אמר, כי "הדבר הטוב היחיד במלחמה בעזה הוא שהמלחמה יצרה קונצנזוס בכל העם, שזאת מלחמת אין ברירה".

ח"כ ישראל כץ (הליכוד) התייחס למלחמה בעזה, "היום זה ברור לכולם, נסיגות חד צדדיות כמו מלבנון ועזה יביאו את הטרור ונסיגות מירושלים יהודה ושומרון יביאו את הטרור הארטילרי לכל ארץ ישראל ,חשוב לסיים את המלחמה בעזה בהכרעה כדי שהמצב לא יחזור לקדמותו". כץ התייחס גם לפסילה של המפלגות הערביות בועדת הבחירות אתמול, "אני מקווה שהפעם בג"ץ יתמוך בהחלטת ועדת הבחירות"

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) שהתייחסה לשאלה, האם מדינת ישראל עומדת לבדה במלחמה?, אמרה לח"כ סטס מיסז'ניקוב ולח"כ ישראל חסון מקדימה, "אל תיתממו, המפלגות הגדולות עושות את תעמולת הבחירות על גבם של הפלסטינים המסכנים בעזה".

ח"כ גלאון ציינה, כי "המלחמה טרפה בעצם את מערכת הבחירות, בעיקר של המפלגות הקטנות, שפשוט לא עושות קמפיין בחירות, המפלגות הגדולות לעומת זאת עושות מערכת בחירות באמצעות המלחמה בעזה".

ח"כ גלאון ציינה גם כי "אסור לישראל להיות מגלומנית, צריך לעשות אבחנה ברורה בין אסלאם פונדמנטליסטי קיצוני ובין אסלאם שאיננו כזה, אנחנו צריכים להאזין לברק אובאמה שאמר כי צריך לדבר עם איראן". ח"כ גלאון ציינה עוד כי "אסור לצה"ל להיכנס לעיר עזה, שכולה ממולכדת ומלאה מטענים. החשש הוא שנמצא את עצמנו עם אבידות רבות ונתבוסס בבוץ של עזה תוך כדי תשלום מחיר כבד".

לעומתה טען ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) כי "להערכתי בתוך כמה ימים נגיע להפסקת אש, היה ברור שלא ניתן להכריע את החמאס ולכן לדעתי לא נגיע לכניסה גורפת לעיר עזה". ח"כ סטס מיסז'ניקוב אמר בהקשר זה כי "עלינו להפסיק לדבר על שלום וירטואלי ולחשוב על בטחון טוטאלי".

בדבר אחד לפחות הסכימו חברי הפאנל, יש להגיע להסדר שיכלול את גלעד שליט. "גלעד שליט זה כוח ההרתעה של מדינת ישראל, אם נגיע להסכם עם החמאס בלי גלעד שליט, נאבד את כוח ההרתעה בעניין זה" אמר ח"כ מיסז'ניקוב. ח"כ ישראל חסון מקדימה אמר כי "מדינת ישראל צריכה עכשיו להגדיר ארבעה יעדים למלחמה, הפסקת הירי לישראל, הפסקת ההברחות לרצועה, חופש פעולה במקרה ששני תנאים אלה לא יתקיימו ושחרור גלעד שליט במסגרת ההסכם".