ישי: המודל הכלכלי הוא המתכון לשלום

יו"ר ש"ס אלי ישי בכנס הרצליה: המודל הנכון לשלום הוא המודל הכלכלי. יש לחלק 3 מיליארד שקלים לשכבות החלשות ושכבות הביניים.

עוזי ברוך , ח' בשבט תשס"ט

השר ישי
השר ישי
פלאש 90

יו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר הבוקר בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה: "הדרך הנכונה ליציאה מיטבית מן המשבר הכלכלי, עם מינימום פגיעה והגעה ליעדי צמיחה גבוהים, היא השקעה בהכשרה מקצועית, בתעשייה, במרכז השקעות, מסלולי תעסוקה, תמריץ לעובדים, ועוד דברים שבאוצר אולי לא אוהבים. דרגת הצדקה הגבוהה ביותר לפי הרמב"ם היא מציאת עבודה לאדם, ובכך יש להתמקד. למרות הדימוי של הציבור החרדי, גם הוא רוצה לעבוד, אם רק יתאימו לו את מקומות העבודה בצורה נכונה, כפי שנעשה בחלק מהמקומות."

"במסגרת הרפורמה במס יש "לחלק" 3 מיליארד שקלים לשכבות החלשות ושכבות הביניים, כי הן אלה שנפגעות ברמה הקשה ביותר במשבר הנוכחי."

בנושא המדיני אמר ישי: "כולם יודעים שאנחנו רוצים שלום, ואנחנו מוכנים לויתורים מרחיקי לכת, אולי מרחיקי לכת מדי. ישראל חייבת להפסיק לרוץ לועידות ולעשות בהן עוד ויתורים מדיניים. עשינו  ויתורים כאלה יותר מדי, והצד השני לא באמת מעוניין בשלום, וגם סובל מפיצול ומלחמות פנימיות שלא מאפשרות להגיע להסכם. לכן יש לפנות למודל השלום הכלכלי, שם לא נעשה כמעט דבר עדיין. כשהפלסטינים יראו יותר מקומות עבודה אולי הם יבינו מה יש להם להפסיד. המסלול הכלכלי הוא הנכון."

בנושא הביטחוני אמר ישי: "אם נשכיל לקבוע תג מחיר, ועל כל פעולה הכי קטנה מצד חמאס נגיב בפעולה נגד התשתיות שלהם, אז לא ייקח הרבה זמן עד שזה ייפסק, כי גם בצד השני יש אנשים חפצי חיים שחמאס לקח כבני ערובה למעשה."  

כנס הרצליה התשיעי של המכון למדיניות ואסטרטגיה בבינתחומי הרצליה מבצע מדי שנה "ספירת מלאי" ועורך את המאזן והחשבון הלאומי בנדבכים העיקריים המרכיבים את החוסן הלאומי. בכנס נושאים דברים בכירי הדרג המדיני וראשי מערכות החוץ והביטחון, בכירי ממשל לצד מומחים שונים מהארץ ומחו"ל. הדוחות והמסמכים המוצגים בכנס, כמו גם דבריהם של אישי המדינה והממשל הבכירים מישראל ומחו"ל, לצד תרומותיהם של מתדייני ומשתתפי הכנס, מניבים מדי שנה כיווני מדיניות ואסטרטגיה המועילים לדיון הציבורי ולמדיניות הלאומית.