ברק: לא ממליץ לחיזבאללה לנסות אותנו

שר הביטחון ברק סייר הבוקר בפיקוד הצפון ואמר אנחנו עוקבים בדריכות אחרי כל מה שקורה מעבר לגבול. ברק הזהיר את החיזבאללה: לא ממליץ לנסות אותנו.

בן שאול , ט' בשבט תשס"ט

ברק בגבול הצפון
ברק בגבול הצפון
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון, אהוד ברק, סייר הבוקר בגזרת אוגדה 91, בפיקוד צפון. ברק שמע סקירות ביטחוניות על המתרחש בגזרה, שוחח עם חיילים ומפקדים הנמצאים בגזרה וערך תצפית לעבר הגבול עם לבנון.

לסיור התלוו ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף טל רוסו, מפקד פיקוד צפון, האלוף גדי אייזנקוט, מפקד אוגדה 91, תא"ל עימאד פארס והמפקדים נוספים בגזרה.

במהלך הסיור אמר שר הביטחון ברק "פה במוצב יקינטון, אנחנו רואים היערכות, מוכנות ויכולות גבוהות בהרבה ממה שהיה פה לפני שלוש שנים, בזמן המכה האחרונה. אנחנו עוקבים בדריכות אחרי כל מה שקורה מעבר לגבול".

"שמענו את אזהרות המסע שפורסמו לישראלים בחו"ל. אני רוצה לומר פה בגבול, אני לא ממליץ לחיזבאללה לנסות אותנו, התוצאות יכולות להיות יותר כואבות ממה שנדמה".

"אני רוצה לומר לממשלת לבנון, שאנחנו רואים בה אחראית, בעיקר מאז שהחיזבאללה איננו רק ארגון טרור שמתרוצץ בין הגבהות, אלא הוא יושב מסביב לשולחן הממשלה בבירות, עם כמות מספיקה של שרים, כדי להחליט על אופי הפעולה, לכן ממשלת לבנון נושאת באחריות כוללת".

"כל ניסיון לפגוע בישראל יתקל בתגובה. לא צריך לפרט. יש פה את אלוף הפיקוד, מפקד האוגדה ותחתיהם הכוחות עצמם ערוכים, עוקבים, מוכנים, שקטים, דרוכים ובטוחים".

לשאלה היה אפשר לצפות הבוקר שתיסע לגבול הדרום ואתה בא הנה, כי מה זה משהו קונקרטי מה שאולי צפוי מפה? השיב שר הביטחון: "קודם כל ישנה הדריכות סביב עניין מורנייה שאנחנו שומעים עליו. קשה מאוד לדעת מראש מאיפה תגיע התגובה, יש לנו ערנות סביב נושא ההברחות מסוריה לחיזבאללה, ויש מספר מערכות שאנחנו רואים  אותן כמפרות איזון, ושהעברתם תחייב אותנו לפעול".

ברק התייחס בדבריו למערכות שיכולות לעבור מסוריה לחיזבאללה ואמר "אני לא רוצה לפרט. ישנן מערכות, שיכולות להפר את האיזון שקיים פה באדמת לבנון, ואנחנו נצטרך לשקול תגובתנו במידה והן תעבורנה. וכמובן, לא צריך להתבלבל, ברצועת עזה מול הירי, תהיה תגובה".

בהתייחסו להגעה הסדר עם הפלסטינים אמר ברק "אנחנו נתנו מכה קשה מאוד לחמאס, הוא אוסף את השברים עכשיו. הוא באמת מעוניין בשקט, אבל הירי זה עובדה, ומעובדות לא מתעלמים. אם יהיה שקט הוא יתקבל בשקט ואם יסתבר שצריך לתת מכה נוספת אולי אפילו חזקה יותר, אז בעיתוי הנכון ובצורה הנכונה, תבוא מכה נוספת וחזקה יותר".