כץ: ליברמן לאומי? תדמית בלבד

ח"כ כץ (ליכוד) ההצעות החוק של ליברמן הן הצעות של הליכוד. הוא לא חתם על העצומה נגד ירידה מהגולן, נגד חלוקת ירושלים והוא בעד מדינה פלשתינית.

שמעון כהן , י"ד בשבט תשס"ט

להאזנה לראיון

חבר הכנסת ישראל כץ, איש הליכוד, מעלה חשש שבהיות נשיא המדינה שמעון פרס, איש 'קדימה' הוא יעדיף להטיל את משימת הרכבת הממשלה הבאה על כתפיה של ציפי לבני במידה והליכוד ו'קדימה' ישיגו תוצאה זהה.

כץ מתאר את המציאות החולפת בימים האחרונים כמציאות בה אמנם רוב מוחלט של העם מביע תמיכה ברעיונות שנתניהו מוביל אולם לקראת תום המרוץ מבקש כל מצביע לבחור במפלגות לוויין המזוהות יותר עם עמדותיו שלו.

כיוון שכך, וכיוון שהציבור לא רוצה נסיגות חד צדדיות, ירידה מהגולן וחלוקת ירושלים ואינו רוצה את מה שלבני מייצגת, המעוניינים במהפך עליו להצביע לליכוד כדי לייצר ממשלה בראשות הליכוד וממשלה יציבה.

לדבריו עדיף לבוחר להצביע למי שיבטיח שמונים או תשעים אחוזים מעמדותיו ושלא יפסיד את הכול אם שלבני תקים את הממשלה הבאה. הוא מעלה חשש כבד שדווקא הרחוקים ביותר מעמדותיה של לבני הם שיעלו אותה לשלטון בכך שיחזקו את המפלגות הקטנות יותר.

באשר לכשל להציג את 'קדימה' כמפלגה ריקה מאידיאולוגיה, אומר כף כי אין לשכוח שבימי האשליה שהפריח שרון עמד גוש הימין על חמישים מנדטים לעומת שבעים, ואילו כעת המצב הוא הפוך. "המציאות הביאה למהפך".

לטעמו מה שהותיר את 'קדימה' בתמונת הסיכויים הוא התנהלותו של אהוד ברק שבחר שלא ללכת לבחירות, כהבטחתו, לאחר פרסום מסקנות ונוגרד. "ברק תרם לבנייתה מחדש של קדימה כשלא מילא את התחייבותו ולא פרש אחרי וינוגרד", אומר כץ המציין כי בעקבות מציאות זו נאבקת מפלגתו בשתי חזיתות, האחת מול לבני והאחת בזירת הימין הפנימית להשאיר את מצביעי המפלגה בתמיכתם בה.

בדבריו דואג כץ לקרוץ גם למצביעי הימין ואומר כי הוא מקווה להקמת ממשלה בידי הליכוד כאשר הבסיס שלה יהיה המפלגות הלאומיות שיוזמנו ראשונות להרכבת הקואליציה וההרחבה שתבוא לאחר מכן תהיה על בסיס העקרונות שייקבעו, עקרונות שיהיו רחוקים מעמדותיה של לבני כפי שהובנו מהסכמות אולמרט עם הפלשתינים, דהיינו חלוקת ירושלים, עקירת ישובים, חזרה לגבולות 67' ועוד.

לשאלה האם יתכן שהליכוד משלם היום את מחיר היחס למשה פייגלין, יחס שהוביל מצביעי ימין להרהר שנית שמא לא הליכוד הוא הראוי להיות ביתם הפוליטי, אומר כץ כי רעיונותיו של הליכוד ברורים. הם מנוגדים לירידה מרמת הגולן, לדוגמא, ולטעמו אין בעמדתו של פייגלין אמירה ניצית יותר משל כץ עצמו, בהיותו יו"ר השדולה למען הגולן. עם זאת הוא סבור שלו היה נבדק התקנון האמיתי טרם פרסום תוצאות הפריימריז היה ברור שאין מאבק אישי בפייגלין, רצון ואחרים, ואכן יש לשער שהתדמית הזו של מאבק חזיתי בהם פגעה בליכוד.

באשר לעמדותיו הימניות לאומיות של יו"ר 'ישראל ביתנו' ליברמן, אומר כץ כי אלה בעייתיות במידה לא מבוטלת. הוא מציין כי בעת ההחתמה של חברי הכנסת נגד ירידה מהגולן לא זכה לראות את חתימתו של ליברמן על העצומה. לדבריו הסיבה לכך ברורה והיא הסכמתו לירידה מהרמה תוך החכרת השטח מהסורים לישראל לתקופה מסוימת. כמו כן מזכיר כץ את אמירותיו של ליברמן בדבר הסכמה עקרונית לחלוקת העיר, ובשל כך סירב לחתום על הצהרה נגד חלוקת העיר. כך גם את עמדתו העקרונית בעד מדינה פלשתינית, אבל הוא בעל דימוי לאומי.

כץ מוסיף ומציין כי ליברמן עולה כעת על גל ציבורי המהווה תגובת נגד לפריקת עול המחוייבות למדינה מצד ערביי ישראל ומנהיגיהם, אבך מנגד הוא מציין כי ליברמן עצמו מדבר על אותן הצעות חוק ועל אותם חוקים שאנשי ליכוד, ואף כץ עצמו, היו בין מנסחיהם ומעביריהם. בין השאר מדובר בחוק מניעת התמודדות בבחירות של תומכי טרור וחוק דרומי.

עוד הוא מזכיר את מאבקו בתנועה האסלאמית ואנשיה ומציין כי ממשלה בה ישב ליברמן הפילה את הצעת החוק שלו לסגירת התנועה האסלאמית.