המכון לדמוקרטיה: שיטת בחירות חדשה

החל ממחר ייפתח קמפיין ציבורי מטעם המכון לדמוקרטיה. היעד: שינוי שיטת הבחירות – שילוב בחירה אזורית, העלאת אחוז החסימה ועוד.

שמעון כהן , י"ז בשבט תשס"ט

פנים חדשות לכנסת?
פנים חדשות לכנסת?
ש. כהן. ערוץ 7

לנוכח הביקורת המוטחת בשיטת הבחירות הישראלית אומר הבוקר נשיא המכון לדמוקרטיה, ד"ר  אריק כרמון, כי בקרוב יציע המכון שיטת בחירה חדשה

"אנחנו חייבים לשנות את שיטת הבחרות ולבצע תיקונים בשיטת השלטון", אמר כרמון בראיון ל'קול ישראל'.

לטעמו השאיפה הראויה היא קיומן של 7 עד 8 מפלגות כאשר שתיים מהן הן מפלגות מרכזיות גדולות. "זה יכאב למפלגות קטנות אבל בהחלט אפשר לשאוף לכך ולהנדס את השיטה כדי שהמציאות תהיה כזו", אומר כרמון ומציע העלאת אחוז החסימה כצעד ראשוני והכרחי.

החל ממחר יפתח המכון לדמוקרטיה בקמפיין מודעות ובו יציעו שראש הממשלה יהיה אוטומאטית יו"ר המפלגה שזכתה למספר הרב ביותר של מנדטים. כלומר להוציא מידיו של נשיא המדינה את השיקול בידי מי לתת את המנדט להקמת ממשלה חדשה. לדבריו מהלך שכזה יחייב את מפלגות הימין והשמאל להתאחד עם המפלגה המובילה את המחנה שלהם.

כרמון סבור שמציאות שכזו תחייב קיומם של מגעים קואליציוניים ראשוניים עוד טרם הבחירות, ובמגעים אלה תבחר כל מפלגה במיקומה על הסקאלה הפוליטית כבר לפני הבחירות. כמו כן יצומצם מספר המפלגות המשתתפות בבחירות.

"אילו היינו במציאות הזו לפני אתמול היו לכל אחת מהמפלגות למעלה מארבעים מנדטים", אומר כרמון.

ההצעה השלישית של המכון היא שילובה של בחירה אזורית בבחירה הכוללת. על פי הצעה זו כחמישים אחוזים מהמועמדים ייבחרו בבחירות אזוריות ובכך יחויבו מגזרים שונים להתלכד על מנת לייצר נציגות לעצמם.

"יש הכרח לחזק את המפלגות", אומר כרמון המקווה ששילוב בחירה אזורית תחזק את המצע האזורי על פני המצע האישי שבו מתמודדים מועמד מול מועמד.

בנוסף לכל אלה מציע כרמון לייצר מנגנון פרלמנטארי שיקשה על חבר כנסת להעלות הצעת אי אמון שיהיה בכוחה להביא להפלת ממשלה. זאת כדי לחזק את יציבות השלטון בישראל.

כרמון מספר שהמכון מקים בימים אלה תנועה ציבורית רחבה שתדאג לקדם את ההצעות הללו בפורומים השונים.