חמאס ניצח בבחירות באונר"א

מגזר המורים באונר"א נשאר בשליטה מלאה של חמאס, כך מתברר מספירת הקולות בהצבעה לאיגודי העובדים.

דלית הלוי , כ"ט באדר תשס"ט

רשימת חמאס זכתה כצפוי (25 במארס 2009) בבחירות לאיגודי העובדים ברצועת עזה של סוכנות האו"ם לסעד ולתעסוקה של הפליטים הפלסטינים אונר"א. הגוש האסלאמי, המייצג את חמאס זכה בכל 11 המושבים המוקצים למגזר המורים באונר"א ובסך הכול ב-17 מתוך 27 המושבים שעמדו לבחירה בכל המגזרים (63% מהקולות).

במגזר השירותים זכו מועמדי חמאס ב- 4 מושבים ובמגזר העובדים ב- 2 מושבים. רשימה משותפת של אש"ף (המייצגת את פתח, החזית העממית והחזית הדמוקרטית) זכתה ב- 5 מושבים במגזר השירותים וב- 4 מושבים במגזר העובדים. מועמד זכה במושב במגזר העובדים ועדיין לא הושגה הכרעה במושב נוסף במגזר זה. בבחירות השתתפו גם נציגי הג'יהאד האסלאמי. בבחירות הצביעו 10,000 עובדי אונר"א (מתוך מצבה של 11,000) ובהשוואה לבחירות הקודמות נרשמה עלייה בכוחו של אש"ף באיגוד העובדים, ואולם חמאס שמר כצפוי על כוחות במגזר המורים.

בעקבות ההפיכה הצבאית במהלכה תפס חמאס את השלטון ברצועת עזה (יוני 2007), התקבלו דיווחים, כולל מארגוני זכויות אדם פלסטיניים, ולפיהם כוחות חמושים של ממשלת חמאס השתלטו על מוסדות השייכים לאונר"א ברצועת עזה ואף שיכנו באחדים מהם כוחות של גדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. הורים לתלמידים הלומדים בבתי הספר של אונר"א שלחו לפני מספר חודשים מכתב לאישיות בכירה באונר"א, בו טענו כי עשרות מורים הנמנים על גדודי אל-קסאם מלמדים בבתי הספר של סוכנות האו"ם. הם תבעו לקיים חקירה דחופה בנושא.

אחת הדוגמאות הבולטות הממחישות את היותו של אונר"א פונדקאי נוח לארגוני הטרור הפלסטיניים נחשפה בתקיפת חיל האוויר שכוונה לעבר בית מלאכה לייצור כלי נשק ברפיח. בתקיפה זו נהרג עווד אל-קיק (אבו מוחמד), מורה, מחנך ומנהל בבתי הספר של אונר"א ברפיח ששימש במקביל ראש יחידת ההנדסה וייצור אמצעי הלחימה של הג'יהאד האסלאמי בדרום הרצועה.