מג"ד אתיופי ראשון בצה"ל

סא"ל ציון שנקור התמנה למג"ד שמשון בחטיבת כפיר וקבע בכך תקדים צה"לי. ארבעה מפקדי גדודים בחטיבה צמחו בתוכה.

חגי הוברמן , י' בניסן תשס"ט

סא"ל ציון שנקור
סא"ל ציון שנקור
צילום: דובר צה"ל

סא"ל ציון שנקור התמנה לאחרונה למג"ד שמשון בחטיבת כפיר וקבע בכך תקדים צה"לי: הוא המג"ד האתיופי הראשון. לטקס המינוי שנערך במפקדת הגדוד בהר גילה בסוף חודש מרץ הגיעו רבים כדי להביע את תמיכתם במפקד החדש.

"אני מרגיש שזכיתי ואני מתרגש" סיפר סא"ל שנקור שעלה לארץ בגיל חמש. "בני משפחתי, סבי וסבתי, הגיעו עם עלייתם לארץ ישראל למקום לא רחוק מהר גילה. הם הגיעו נרגשים ונישקו את האדמה. הם היו חסרי כל אך קרנו מאושר. היום, כשאני נכנס לתפקיד מג"ד בצה"ל, אני מרגיש שאני מגשים את הרצון של הקהילה האתיופית לחיות כעם חופשי במקום יהודי, לטפח ולהיות חלק מההגנה על המקום הזה. אני מצפה לעבודה משותפת עם קציני הגדוד וחייליו, כדי שנצליח בכל אשר נרצה ונהפוך אפילו למקצועיים עוד יותר".

בני משפחתו של סא"ל שנקור ליוו אותו בטקס. "אנחנו מתרגשים בשבילו". סיפרה אחותו, שרה שנקור. "זה תפקיד חשוב גם עבורו וגם עבור הקהילה שלנו. בני הנוער רואים שיש התפתחות וקידום בצבא ובחברה בכלל. אני מאמינה שזה ייתן דחיפה לבני הנוער לקראת עתיד מקצועי בצה"ל. ברמה האישית, זה צעד גדול בשבילו , אני יודעת כמה זה היה חשוב לו וכמה הוא מתכוון וצפוי להצליח בתפקידו".

בצה"ל מביעים שביעות רצון מכך ששנתיים בלבד מאז הקמת חטיבת כפיר כחטיבת חי"ר סדירה, יאוישו מרבית תפקידי המג"דים על-ידי קצינים שצמחו בשורותיה. בקיץ הקרוב יתמנו בכפיר ארבעה מג"דים חדשים - כולם עשו את מרבית תפקידי הקצונה שלהם בגדודי ה-90 - וישובצו בראש יותר ממחצית מהגדודים המנומרים. לבד מסא"ל שנקור, גם רס"ן אוריה חצרוני, המשמש סמג"ד נצח יהודה, יתמנה למג"ד לביא; רס"ן רז שריג, המשמש קצין האג"ם של כפיר, יתמנה למפקד דוכיפת; ורס"ן כפיר כהן, המשמש קצין המחזור בבסיס האימונים החטיבתי, יתמנה למג"ד חרוב. כלל המינויים ייכנסו לתוקפם במהלך הקיץ.
אל קצינים אלה יצטרף מג"ד דוכיפת, סא"ל יוסי פינטו, שהחל גם הוא את דרכו בגדודי החטיבה, וימונה לסגן מפקד החטיבה המנומרת.

ההישג, אליו הגיעה כפיר זמן קצר יחסית לאחר שאוחדו הגדודים הייעודים לחטיבה סדירה, מצטרף לקפיצת המדרגה שחלה בשנה האחרונה במיצוי הקצאות הקצונה בחטיבה, אותן הצליחו למלא באופן מקסימלי.

שניים מהמג"דים המיועדים,  רס"ן שריג ורס"ן כהן, אף החלו את שירותם הצבאי זה לצד זה בשורותיו של גדוד דוכיפת, שהפך מאוחר יותר לחלק מהחטיבה המנומרת.