ליברמן: יוזמת השלום מסכנת את ישראל

שר החוץ, אביגדור ליברמן, שולל את יוזמת השלום הסעודית וטוען כי היא מסכנת את קיומה של ישראל. ליברמן מוסיף "אמריקה תקבל כל החלטה שלנו".

עוזי ברוך , כ"ח בניסן תשס"ט

השר ליברמן.
השר ליברמן.
צילום: פלאש 90

שר החוץ, אביגדור ליברמן, שולל את יוזמת השלום הסעודית, אותה אימץ ממשל אובמה. שר החוץ הודיע אמר אתמול בדיון בלשכתו כי מבחינתו גם תהליך אנאפוליס פסול וגם היוזמה הערבית לשלום, "מדובר בהצעה מסוכנת, מתכון להשמדת ישראל", מצוטט ליברמן. לדבריו, הבעיה ביוזמה הסעודית היא מתן זכות השיבה לפליטים הפלסטינים.

בראיון לעיתון הרוסי הוותיק "מוסקובסקי קומסומולץ", אמר ליברמן כי יוזמת השלום במתכונתה הנוכחית מסכנת את קיומה של ישראל ועלולה להביא להשמדת המדינה. בהתייחסו לרעיון שתי המדינות, אמר ליברמן כי מדובר ב"סיסמה יפה נטולת תוכן".

ליברמן טוען בראיון כי האיום האסטרטגי הגדול על ישראל הוא דווקא פקיסטאן ואפגניסטאן. את איראן הוא ממקם במקום השני, ואילו עיראק במקום השלישי.  צריך לטפל באיום של פקיסטן ואפגניסטן לפני האיום האירני. פקיסטן גרעינית ולא יציבה ואפגניסטן שבה יש סכנה שהטליבאן יתפוס את השלטון, יוצרות יחד שטח רציף רדיקלי בשלטון הרוחני של בן לאדן", מצוטט ליברמן מתוך הראיון בעיתון הארץ.

ע"פ היוזמה הערבית ישראל תקיים משא ומתן עם סוריה ועם הרשות הפלסטינית, בגיבוי מדינות ערב המתונות. בסופו של התהליך אמורה לקום מדינה פלסטינית תוך נסיגה ישראלית מלאה לקווי 1967 ובתמורה ייכונו שלום ונורמליזציה עם כל מדינות ערב המתונות.