גובר הביקוש לסיורים יהודיים ביפו

הביקוש לסיורים היהודיים של מדרשת יפו-ת"א בעיר יפו גובר והולך. מספר התקנים לבנות שירות לאומי גדל ועוד היד נטויה.

שמעון כהן , ט' באייר תשס"ט

שנים אחדות לאחר שהוקמה עומדת מדרשת יפו תל אביב בניצוחו של הגרעין התורני ביפו בפני ביקוש גובר והולך של בני נוער ומשפחות המבקשים לבקר במקום ולהתוודע לעברה היהודי של העיר.

רכזת המדרשה, עורכת הדין רחל נחום, מספרת כי בימים האחרונים, בעקבות הביקוש הרב נוספו למדרשה שני תקני בנות שרות. זאת לאחר שבשנים האחרונות נפלה מעמסת ניהול המדרשה וביצוע הסיורים בעיר על כתפיהן של שלוש בנות לבד. עו"ד נחום מקווה שבשנה הבאה תופעל המדרשה על ידי 11 בנות שירות לאומי.

על הסיורים עצמם מספרת נחום ואומרת כי אלה מתמקדים באופייה היהודי לאורך הדורות של העיר יפו, המהווה שער יהודי לארץ ישראל. המדרשה מתמחה בסיורים על חיי הרב קוק זצ"ל בעיר, זאת תוך דגש על אישים ביפו עימם היה הרב קוק בקשר. כמו כן מתמקדים הסיורים ביונה הנביא, באצ"ל וכיבוש יפו או אי כיבוש יפו.

נחום מציינת כי בעוד בעבר היו סיורים אלה גוררים תגובות אלימות מצד האוכלוסייה הערבית בעיר הרי שהתקריות הופכות נדירות יותר ויותר. בתדריך מקדים לסיורים אלה פותחים המסיירים בשירה. התגובה הבלתי צפויה שבעבר הפתיעה את תושבי העיר הערבים מנטרלת, לדברי נחום, את העוקץ האלים מהמוחים הערבים.
 
לדברי נחום הביקוש לסיורים בעיר מגיע מכיוונן של קהילות שלמות המבקשות להגיע ליפו ולחוות שבת בעיר. כמו כן תלמידי תיכון, גם כאלה שאינם דתיים, המבקשים להכיר את עברה היהודי של העיר ולהכיר את הקוטביות בין תל אביב המודרנית לאווירה הפשוטה ביפו.
 
לנוכח הדרישה מזמינה נחום בנות לקראת שירות לאומי המעוניינות להשתלב בפעילות המדרשה ליצור עמה קשר בטלפון 052-4822762