מד"א נערך לתרגיל "נקודת מפנה 3"

לראשונה יחשוף מד"א בתרגיל את מרכז השליטה והפיקוד הארצי. מד"א: המרכז ממוגן במיטב הטכנולוגיות החדישות הקיימות בעולם.

עוזי ברוך , ד' בסיון תשס"ט

.
.

גם במגן דוד אדום נערכים לתרגיל הגדול שיערך בשבוע הבא. מגן דוד אדום יתרגל יחד עם ארגוני הביטחון וההצלה האחרים, שורה ארוכה של מצבי חירום, דוגמת ירי טילים על כל חלקי הארץ, שימוש בנשק בלתי קונבנציונאלי כנגד אוכלוסייה אזרחית ופגיעה בתשתיות ובמתקנים חיוניים.

החידוש בתרגיל – לראשונה מד"א יחשוף את מרכז השליטה והפיקוד הממוגן המצויד במיטב הטכנולוגיות החדישות הקיימות בעולם והוא מהמשוכללים ביותר בארץ. מרכז השליטה ינוהל על ידי מנכ"ל מד"א או מי מטעמו. מרכז השליטה והפיקוד הארצי יאפשר לעקוב אחר פעילות הצוותים בתרגילי השטח וייתן מענה מהיר ואפקטיבי למפקדי הכוחות שמנהלים את אירועי השטח. בנוסף, המרכז יאפשר אמצעי שליטה ובקרה להנהלת מד"א על הפעילויות המתבצעות על ידי האגפים השונים בארגון בעת התרגיל ויבטיח תיאום מרבי ביניהם.  

בתרגיל ייבחן תפקוד המערכות השונות- מהדרג המדיני ועד לאחרון הכוחות בשטח- בטיפול בעורף בתרחיש של מלחמה כוללת. במהלך התרגיל תישמע צפירת אזעקה רצופה שבמשך דקה ובפעם הראשונה כל אחד מאזרחי המדינה יידרש לאתר מרחב מוגן ולהיכנס לתוכו. התרגיל יתבצע על פי "סיפור מעשה" מתפתח אשר יופץ למתורגלים על ידי מנהלת התרגיל.  

גם ראש הממשלה והדרג המדיני יתורגלו: יתקיימו ישיבות ממשה וקבינט בראשות ראש הממשלה שבהן יידונו דילמות שיוכנו מראש על ידי מנהלת התרגיל. במקביל יתורגלו בשטח אירועים שונים, כמו נפילה של טיל בלתי- קונבנציונאלי, בהשתתפות כל גופי החירום וההצלה: מגן דוד אדום, כוחות פיקוד הערוף, משטרת ישראל, מכבי אש, בתי החולים והרשויות המקומיות.  

לקראת התרגיל הארצי הוקם במד"א צוות מיוחד בראשותו של מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין.  הצוות שקד במשך חודשים ארוכים להכנת מד"א לתרגיל בצורה מושלמת. מנכ"ל מד"א ערך מספר ישיבות מטה בהשתתפות מנהלי המרחבים של מד"א ואנשי המטה, הועברו הנחיות מתאימות לקראת התרגיל עד לרמה של אחרון אנשי השטח שייטלו בו חלק. "בתרגיל מד"א יביא לביטוי את הניסיון והידע הרב שצבר לאורך השנים האחרונות והלקחים שהופקו במלחמת לבנון השנייה ובמבצע "עופרת יצוקה"" הסביר מנכ"ל מד"א.

ארגון מד"א יתרגל את כל מרחביו ויתרגלו בין היתר את המשימות הבאות:

תהליך המעבר משגרה לחירום ברמת המרחבים והמטה. הפעלת מרכז שליטה ופיקוד ארצי ויצירת תמונת מצב כלל ארצית. הערכות מצב עיתיות. מענה מטה מד"א ואגפיו לאירועים השונים לתוצאותיהם ולדילמות שיצרו. תרגול צוותי השטח לתרחישים השונים.

 
%פרסומת%