תומאס הקטר האהוב יסייע לילדים אוטיסטים

תומאס הקטר, מסדרת הילדים המשודרת בערוץ הופ, נמצא כעת במסע של החיים האמיתיים במטרה סייע לילדים הסובלים מאוטיזם.

ציפי בלום , ה' בסיון תשס"ט

תומאס הקטר, מסדרת הילדים המשודרת בערוץ הופ, שעלילותיו על האי הדמיוני משמחים ילדים רבים בכל רחבי העולם, נמצא כעת במסע של החיים האמיתיים במטרה סייע לילדים הסובלים מאוטיזם.

הקטר מעלה האדים וחבריו מהווים את נקודת ההתחלה של משחק חדש באוסטרליה, המיועד לעזור לילדים אוטיסטים לזהות רגשות.

ארגון "ספקטרום האוטיזם-אוסטרליה", ארגון שלא למטרות רווח, המספק שירותים שונים לאנשים שאובחנו כבעלי הפרעה התפתחותית, גילה את המשחק החדש באתר הבית שלהם, ביום שלישי.

המשחק מבקש מהשחקנים לזהות איזה פרצוף הקטר עושה כאשר הוא כועס, שמח, זועם וכדו'. ילדים הסובלים מאוטיזם, לעיתים קרובות סובלים מאוד מחוסר היכולת להבחין בין סוגים שונים של הבעות פנים.

בכל פעם שהילד משחק את המשחק, הוא עומד בפני רצף אחר של הבעות. המשחק מנצל את היתרון של הנטייה החדה והברורה של הסובלים מאוטיזם על מנת לעזור להתפתחות העצמית שלהם באמצעות משחק.

"זוהי דרך נהדרת לסייע בפיתוח כישורים חברתיים ותקשורתיים", אמר אנתוני וורן מהארגון.

מחקר שנערך בבריטניה מצא כי ילדים אוטיסטיים היו הרבה יותר מרותקים לסדרת טלוויזיה "תומאס וחבריו" מאשר לכל שאר הסרטים המצוירים והדמויות הדמיוניות.

המחקר, שנערך על ידי האגודה הלאומית לאוטיזם, טען כי הסדרה היוותה מוקד משיכה גדול כל כך לילדים האוטיסטיים בגלל המגוון הרחב של הבעות פנים שניתנו לדמויות, בגלל הקצב של התוכנית וקווי העלילה הקלים למעקב מחשבתי.

"קיבלנו את תוצאות המחקר כאן, וחשבנו כיצד ניתן לנצל את היתרון הזה ולתת קצת יותר לקהילה", אמר טום פאנץ', מהחברה המטפלת בחוזים עבור הדמויות של הסדרה באוסטרליה.

וורן אמר כי אחת הסיבות לכך שתומאס הוא דמות מעוררת מאוד ומניעה ילדים עם אוטיזם היא משום שהדמות מאוד ניתנת לחיזוי.

"ילדים מסוגלים להבין את המסרים החכמים והברורים- את החיוך הגדול על החזית של מנוע הקטר", הוא אמר. "המסרים המועברים בכל תוכנית הם מדויקים מאוד ולא אבסטרקטיים, והרגשות הם רגשות ראשוניים בלבד. מדובר על סדרה לא מסובכת".

יותר ויותר רופאים וחוקרים כיום מתייחסים לאוטיזם בצורת רבים, מכיוון שכל מקרה של ילד הסובל מאוטיזם הוא מקרה בפני עצמו, שונה ובעל סיבות שונות, כמו גם דרכי טיפול.

האיגוד האוסטרלי שלא למטרות רווח הציג את המשחק החדש החודש על מנת להיות מתואמים עם חודש המודעות לאוטיזם שחל החודש באוסטרליה.