'עשיית צדק עם הנספים והניצולים'

משה זומר, ניצול שואה בן 80 מחיפה, אומר כי הצהרת מדינות מזרח אירופה על נכונות להשבת רכוש יהודי מהווה עשיית צדק עם הנספים".

בני טוקר , י' בסיון תשס"ט

צדק. שואה
צדק. שואהטוען....

64 שנים אחרי סוף מלחמת העולם השנייה צפוית מדינות מזרח אירופה לפרסם הצהרה לפיה הן יפצו יהודים ואת ממשלת ישראל בגין רכוש שאבד או נגזל בשואה.

משה זומר, ניצול שואה בן 80 מחיפה המנהל בשנים האחרונות נסיון פרטי להשבת רכושם של בני משפחתו מרומניה, מספר לערוץ 7 על המאבק, "היה לדודה שלי משק קטן ברוס מולדוביה, כפר במחוז בוקובינה ברומניה ואחרי שהם גורשו ונהרגו התברר כי עברו לגור בבית הזה משפחה של אוקראינים".

לדבריו, מה שהניע אותו במאבק כל השנים, זה המשפט "הרצחת וגם ירשת". "החלטתי שאני לא מוותר על הרכוש גם רצחו לי את המשפחה וגם יקחו את ביתי, התחלתי להתכתב עם הארכיונים ברומניה עד שהצלחתי להשיג את המסמכים, עו"ד מקומי בדק וראה שהבתים עדיין רשומים על שם משפחתי, עכשיו הייתי צריך להוכיח שכולם מתו ושאני היחיד שנשארתי".

ביד ושם הצליחו לסייע למשה לאתר את המסמכים הדרושים, "כשהגעתי לאזור של הבית ברומניה ראיתי את כל המשפחה יוצאת לקראתי עם קלשונים ומעדרים זה בהחלט היה מאיים, עכשיו אני מחכה לבית המשפט ברומניה לראות איך הם יפסקו".

לדבריו, ההחלטה של מדינות מזרח אירופה להשיב את הרכוש לבעליו הניצולים היא חשובה מאוד, "מאז שהם הצטרפו לאחוד הארופי הם יותר משתפים פעולה איתנו ופה מדובר על הרבה מאוד כסף ועל עשיית צדק עם הנספים והניצולים".