הרבנים מחזקים את "ההנהגה הצעירה"

הרב זלמן מלמד והרב דב ליאור נפגשו עם רכזי ההנהגה הצעירה של האיחוד הלאומי, שמעו על פיעלותם בערים המעורבות וחיזקו את ידיהם.

אורנית עצר , ד' בתמוז תשס"ט

הרב מלמד לוחץ את ידו של אסף דנוך
הרב מלמד לוחץ את ידו של אסף דנוך

הרב זלמן מלמד והרב דב ליאור נפגשו אמש (ה') עם רכזי ההנהגה הצעירה של האיחוד הלאומי, אסף דנוך,עדיאל יום טוב ונתנאל אריאל. הרכזים עידכנו את הרבנים על פעילותה של ההנהגה הצעירה וקיבלו ייעוץ והכוונה תורנית להמשך הפעילות.

לפני כשלוש שנים נחשפו חברי ההנהגה לכך שיהודים רבים נוטשים את העיר יפו, עקב כניסת ערבים רבים לעיר. היהודים פוחדים מהערבים ומחפשים למכור את ביתם. לכן, חברי ההנהגה החליטו לארגן אירועים ביפו, כגון ריקוד דגלים, אשר יחזקו את התושבים היהודים ויתנו להם כוח להמשיך.

רכזי ההנהגה הצעירה סיפרו לרבנים כי בעקבות הפעילות של ההנהגה הגיעו בנות שירות לעיר וקיימו פעילויות חיזוק רבות. במקום אף הוקמה ישיבה גבוהה חדשה, ורוח תושבי העיר עולה. לאחר ההצלחה ביפו, החליטה ההנהגה לאמץ עיר נוספת, ופנתה לנצרת עילית.

הרכזים מסבירים כי המצב כיום בנצרת עילית דומה למצב שהיה ביפו. אין מספיק בנות שירות בעיר, וסניף בני עקיבא מתקשה לתפקד. החברים סיפרו לרבנים שראש העיר, שמעון גבסו, תומך מאוד בפעילותה של ההנהגה ומשקיע מאמצים כדי לעזור בפעילות. בהערת אגב סופר שהצעירים מתקבלים בעיר בזרועות פתוחות ובשמחה.

לאחר מכן, הרבנים צפו בשני סרטונים על פעילות ההנהגה בנצרת עילית. הרבנים הביעו תמיכה ועודדו את חברי ההנהגה להמשיך בפעילות חשובה זו גם בערים נוספות. הרב מלמד אמר כי "חשוב לגבש את הציבור מבחינה ערכית. גרעין בנצרת ויפו משנה את העולם. פוליטיקה צריכה להיות רק הדבר השולי, ולא העיקרי". הרב נתן את ברכתו להצלחת הפעילות, והוסיף שיהיה מוכן לסייע במה שיידרש.

בנוסף הרבנים שמעו על פרויקט נוסף של חברי ההנהגה הצעירה - "מנהיגות קהילתית". מדובר במיזם להעצמת התורה בערים ובעיירות הפיתוח שמטרתו הקמת גרעינים תורניים המורכבים מחברים שצמחו מתוך המקום, לחיזוק רוח העם, תוך חיזוק הקשר בין הציבור הדתי לציבור המסורתי, שקשור לציבור הדתי מבחינות רבות, אך הקשר אינו מורגש. ההנהגה שמה לה למטרה לפתח את הקשר הזה.

הרבנים שמעו בצער על כך שבכל שנה רבים מבני הנוער עוזבים את המסורת, חברי ההנהגה החליטו לפעול כדי לתקן את המצב. הפרויקט "מנהיגות קהילתית" נקרא על שמו של עמיחי מרחביה הי"ד, שלמד במרכז הרב והדריך בסניף עולים בירושלים, והחיבור בין ערכי התורה לערכי החינוך מהווה סמל לחברי ההנהגה, מערך פעילות שיחבר את הציבור המסורתי לערכי התורה חובר ע"י חברי ההנהגה. הרבנים שמחו לשמוע שאביו של עמיחי חיזק את חברי ההנהגה ונתן רוח גבית להמשכת הפעילות.

הרב מלמד אמר ש"כל אדם צריך לחנך על פי דרכו, ולכן הפרויקט חשוב מאוד. אם מתאימים לאנשים תוכנית נכונה, כדוגמת 'מנהיגות קהילתית' הם משתנים לטובה ללא היכר, ומשפיעים לחיוב על כל סביבתם".

חברי ההנהגה סיפרו לרבנים גם על צוות מיוחד לטיפול בפניות הציבור. רוב הציבור לא ייפנה לחברי כנסת כדי שיעזור להם, ולכן ההנהגה מרכזת את הפניות ומנתבת אותם לח"כים שיוכלו לסייע. ההנהגה מסייעת לסניפים ברחבי הארץ ופונה לכל ארגון שצריך סיוע ליצור קשר.

אחת הדרכים ליצור קשר היא דרך אתר האינטרנט של ההנהגה הצעירה. הרב ליאור קרא לכל הנוער להצטרף להנהגה הצעירה וחיזק את הרכזים בפעילותם למען עם ישראל. בסיום נתנו הרבנים מספר עצות איך לתעל את הפעילות של ההנהגה, בכל תחומי עשייתה.