"החסינות המהותית עומדת לטיבי"

המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן: אין מקום לפתוח בהליכים פליליים נגד ח"כ אחמד טיבי שקרא להתנחלויות "גידול סרטני שיש להסיר".

אורלי הררי , ו' בתמוז תשס"ט

המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן סבור כי אין מקום לפתוח בהליכים פליליים נגד ח"כ אחמד טיבי שקרא להתנחלויות "גידול סרטני שיש להסיר".

טיבי שסייר בסילוואן בערב יום ירושלים אמר בסיור כי  "ההתנחלויות הן גידול סרטני בלב האדמה הפלסטינית ואת הגידול הזה יש להסיר". הדברים נאמרו בעת ביקור מחאה של סיעות רע"מ-תע"ל, שנערך כמחאה על סיור שערכה בעיר דוד נשיאות הכנסת לרגל יום ירושלים.

הפורום המשפטי למען א"י קרא ליועץ המשפטי לפתוח נגד טיבי בחקירה אך כאמור עו"ד שי ניצן השיב כי אין מדובר בהסתה לגזענות כיון שהרדיפה אינה על רקע צבע, גזע, או מוצא לאומי אתני. "מדיניותינו בכל הנוגע לנקיטה בהליכים פליליים בעבירות שכאלה הינה מצמצמת ומרוסנת ואין זה המקום לחרוג ממנה", כתב ניצן והוסיף כי "ככל הנראה התבטאותו של ח"כ טיבי חוסה בצל החסינות המהותית של חברי הכנסת".

נחי אייל מנכ"ל הפורום המשפטי לא"י אמר כי הפרקליטות אינה שמה גבול למי שהפכו את המתנחלים לציבור היחיד שמותר להסית נגדו ולהוציא עליו לשון הרע ללא הרף. "לצערנו, היועץ המשפטי לממשלה שותק נוכח מציאות מתפתחת שעלולה להביא לשפך דם,  'בעיני הפרקליטות - מילים יכולות להרוג' אבל רק כשאין מדובר במתנחלים", אמר אייל.

בפורום המשפטי מזכירים כי היועץ המשפטי לממשלה הגיש בעבר כתבי אישום כנגד אישי ציבור שהתבטאו כלפי הערבים בצורה דומה  - כך בענין הרב גינצבורג וכך בענין הרב אליהו.