נתניהו: יש לפשט את תהליך הבניה

ראש הממשלה: יש לפשט את תהליך הבניה, להוזיל את הדירות ולאפשר לאזרחים לאפשר לעצמם דירות בלי שיצטרכו למשכן את חייהם.

עוזי ברוך , י' בתמוז תשס"ט

נתניהו הערב בפורום קיסריה
נתניהו הערב בפורום קיסריה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשא דברים לסיכום פורום קיסריה הנערך באילת. על המצוקה בשוק הדיור אמר ראש הממשלה כי "המאמץ הכלכלי הקשה ביותר שעושה משפחה ישראלית זה לקנות דירה. במדינת ישראל זו פעולה מאד מאד קשה, אנחנו במקום ה-120 ביחס לעולם בזמן הנדרש לקנות דירה, קשה גם לשפץ - לך תבנה מרפסת, יש לפשט את תהליך הבניה, להוזיל את הדירות ולאפשר לאזרחים לאפשר לעצמם דירות בלי שיצטרכו למשכן את חייהם".

על פעולות הממשלה בכדי להקל על מצוקת הדיור ציין נתניהו כי "אנו עושים שלושה דברים גדולים לשם כך, המכוונים לישראלי הממוצע, מה שיעזור לסגור את הפערים, הדבר הראשון - רפורמה היסטורית במינהל מקרקעי ישראל, 800 אלף ישראלים שחוכרים דירות מהממשל יהיו בעלי הדירות. הדבר השני - רפורמה בוועדות התיכנון והבניה לשם פישוט הבירוקרטיה שכיום היא פשוט בלתי ניסבלת, זה גיהנום. והדבר השלישי הוא - פרישת רשת רכבות וכבישים מהנגב ועד הגליל, הדבר יביא לתזוזה מיידית בפעילות הכלכלית, אלו הם מנועי צמיחה חזקים מאד. אנחנו מחכים לדברים האלו הרבה הרבה מאד שנים".

נתניהו אמר כי הספורטאים הזרים מהווים חלק מהצמיחה והכדאיות הכלכלית של ישראל, "אני יכול לגלות לכם שבין הרפורמות שאנחנו עורכים, אנחנו נקל על הספורטאים הזרים כי אנחנו מחפשים מנועים לפעילות כלכלית. הגישה שצריכה להנחות אותנו זו הגישה איך אנחנו מייצרים צמיחה וכדאיות של עבודה והשקעה, והדברים האלה הם שעוזרים".
 
נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, התייחס היום במסגרת כנס קיסריה הנערך השנה באילת, לציפיות ההולכות ונבנות ליציאה מהמשבר הכלכלי בתקופה הקרובה, "המשק העולמי עבר את שיא המשבר הפיננסי, אך המשבר הריאלי עדיין בתהליך התפתחות – גם בעולם וגם בארץ, לפיכך, צפויה עלייה באבטלה והצמיחה השלילית תימשך ברוב המדינות".

לדעתו של פישר, "עברנו את החלק הקשה של המשבר הפיננסי, השווקים משתפרים, הבורסה עולה. אולם, בצד הריאלי המצב מורכב יותר. עדיין לא רואים את השיפור. אנו מצפים שזה יקרה אך חשוב לזכור כי אנו נושפע בעיקר ממה שיקרה במשק העולמי ושם המצב משתפר".

פישר: האבטלה צפוייה להמשיך לעלות