"חברת החשמל מפלה את הגז הטבעי הישראלי"

חברת דלק אנרגיה זועמת על דירקטוריון חברת החשמל שאמור לאשר מחר את שדרוג ההסכם לרכישת גז טבעי ממצרים.

בן שאול , ו' באלול תשס"ט

.
.

חברת דלק אנרגיה מקבוצת דלק שיגרה מכתב חריף לדירקטוריון חברת החשמל שאמור לאשר מחר (חמישי) את שדרוג ההסכם לרכישת גז טבעי ממצרים. לאחרונה התפרסמו ידיעות לפיהן מתכוונת חברת החשמל לשפר את תנאי החוזה שלה מול חברת EMG, בבעלות יוסי מימן וממשלת מצריים.

EMG היא חברה בבעלותה של ממשלת מצרים השותפים בה אנשי עסקים ערבים ויהודים פרטיים. החברה חתמה בשנת 2005 עם חברת החשמל על הסכם לאספקת גז טבעי לישראל, והפכה במאי 2008 לספקית הגז הטבעי הראשית של ישראל.

המתחרה הישראלית דלק, שבשליטת, איש העסקים, יצחק תשובה, זועמת על שדרוג ההסכם עם המצרים שעלול לפגוע בחברת הגז הישראלית, "חברת החשמל מפלה את הגז הטבעי הישראלי לעומת הגז הטבעי המצרי, ונכנעת לסחטנות של ספקי הגז המצרים, למרות שאלה הפרו את ההסכמים איתה", כתב עורך דינה של חברת דלק, דורי קלגסבלד. 

עוד נאמר במכתב כי: "חברת החשמל מונחית גם על ידי שיקולים פוליטיים שהם שיקולים זרים ולכן אסורים. ההחלטה להעלות את המחיר ל-EMG מנוגדת גם לעיקרון השוויון. מדובר בהחלטה לא סבירה ולא ראויה. ההחלטה מהווה הפרה של ההתחייבות של חברת החשמל כלפי דלק, המזכה את דלק בזכות לקבלת פיצוי. כיוון שחברת החשמל היא מונופול, העלאת מחיר הגז ל-EMG בלבד מהווה ניצול לרעה של מעמדה בשוק העלול לפגוע בתחרות באספקת הגז ולפגוע בציבור, ומהווה עבירה על חוק ההגבלים העסקיים".

חברת החשמל מסרה בתגובה כי היא דוחה מכל וכל את הטענות וציינה כי דירקטוריון החברה ידון בטענות מחר בישיבתו.